Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przyczynili się do odbudowy powojennego Olsztyna. 75 lat temu do miasta przybyli pierwsi kolejarze

Fot. A. Skrago

Mieszkańcy Olsztyna oddali hołd pierwszym kolejarzom, którzy przyjechali do miasta w 1945 roku. W pierwszej grupie były 42 osoby.

Kolejarze, którzy przybyli do Olsztyna z Białegostoku 19 lutego 1945 r., zamieszkali w budynku przy ul. Marii Zientary-Malewskiej 2 – właśnie w tym miejscu odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Organizator obchodów przewodniczący Związku Emerytów i Rencistów PKP w Olsztynie Michał Kwiatkowski przez wiele lat pracował razem z pierwszymi olsztyńskimi kolejarzami.

00:00 / 00:00

W południe w Olsztynie rozległ się dźwięk syren – właśnie w hołdzie kolejarzom, których przybycie łączone jest z odbudowywaniem powojennego Olsztyna. Przyjechali do miasta zaledwie kilka tygodni po zdobyciu Olsztyna.

Jeden z nich, Mikołaj Kretowicz – wywiesił pierwszą w mieście, biało-czerwoną flagę. Została wykonana z prześcieradła i czerwonej wsypy, czyli worka na pierzynę.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, kolejarze, hołd, odbudowa, Michał Kwiatkowski
Od dziś każdy może kupić obligacje Olsztyna. Gmina debiutuje na Rynku Papierów Wartościowych

Gmina Olsztyn wprowadziła obligacje o wartości 48 milionów złotych. Właścicielem, wyemitowanych w zeszłym roku miejskich obligacji, był bank PKO Bank Polski SA. - Teraz po wprowadzeniu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV