Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przygotowania do referendum w Nidzicy

W Nidzicy trwają przygotowania do referendum, które odbędzie się 25 sierpnia. Podczas wyborów mieszkańcy zdecydują o ewentualnym odwołaniu, przed upływem kadencji, burmistrza Nidzicy Dariusz Szypulskiego i tamtejszych radnych.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, jego koszty pokrywane są z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, której dotyczy, czyli z budżetu gminy Nidzica. Dlatego radni zabezpieczyli na ten cel prawie 50 tysięcy złotych.

Część kosztów pokrywa Komisarz Wyborczy, który podjął już konkretne działania. Jak powiedziała Radiu Olsztyn Dorota Białowąs, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, powołano i przeszkolono komisje oraz wydrukowano karty do głosowania.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób biorących udział w ostatnich wyborach. W przypadku odwołania burmistrza Nidzicy w referendum musi wziąć udział 5 tysięcy 383 mieszkańców gminy Nidzica, a w przypadku rady miejskiej – 5 tysięcy 382 osób.

Na Warmii i Mazurach udane referenda odbyły się już w Ostródzie i Elblągu. (grzym/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w referendum
Referendum w Ornecie 29 września

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Ornety Ireneusza Popiela i tamtejszej rady miasta odbędzie się 29 września - ogłosiła elbląska delegatura Krajowego Biura Wyborczego. Wniosek o odwołanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV