Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Eustachego, Mariki, Mirelli
EUR: 4.3076 CHF: 3.6816
USD: 3.6828 GBP: 4.8811
Logowanie
 

Przyjaciół się nie wyrzuca. Przyłącz się do akcji Polskiego Radia Olsztyn

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Tomarynach

“Przyjaciół się nie wyrzuca” to kampania społeczna, której celem jest nagłośnienie problemu porzucania zwierząt przez swoich opiekunów.  Chcemy pokazać los porzuconych zwierząt w schroniskach, chcemy wspomóc zwierzęta  i nagradzać właściwie postawy.

Polskie Radio Olsztyn rusza z kampanią od 6 sierpnia. O naszej akcji usłyszeć będzie można m.in w audycjach Bliższe Spotkania (od 6 do 9 sierpnia i 13 sierpnia) i Dziecinadzie (również 13 sierpnia). Już w najbliższą niedzielę 13 sierpnia br. od godz. 12. przed hipermarketem TESCO w Olsztynie będziemy zbierać karmę dla zwierząt ze schronisk w Tomarynach i Ostródzie. Każdy kto wesprze naszą akcję otrzyma w podziękowaniu pamiątkową koszulkę.

W schroniskach na terenie całej Polski znajduje się ponad 100 tysięcy bezdomnych psów. W okresie wakacyjnym ta liczba niebezpiecznie wzrasta, ponieważ dla wielu ludzi zwierzak nie wpasowuje się do wakacji marzeń. Nie wiedząc co z nim zrobić, decydują się na jego PORZUCENIE. Psiaki, ale także i koty, zostają przywiązane do drzewa, lądują w śmietnikach lub w odludnych miejscach.

Czy wcześniej, marzeniem nie było posiadanie zwierzaka? Czy może tylko chwilową zachcianką, przez którą teraz trzeba myśleć o jak “najprostszym” sposobie, na pozbycie się balastu?

Pracownicy schronisk mówią o paru najczęstszych sposobach porzucania zwierząt. Właściciele zostawiają je na miejscach odludnych, na polach lub w lasach albo wręcz przeciwnie, pozostawiane są przy miejscach często odwiedzanych przez ludzi, myśląc, że może ktoś się inny zwierzakiem się zaopiekuje.

Są też sposoby wyjątkowo niehumanitarne, takie jak przywiązanie do drzewa, nierzadko z kagańcem, a to uniemożliwia im szczekanie. W ten sposób zwierzę umiera w męczarniach, samotnie. Bywają przypadki, w których opiekunowie podrzucają zwierzaki do schroniska, albo wrzucając je przez bramę lub twierdząc, że nie są właścicielami.

Pamiątkowa koszulka za udział w akcji Przyjaciół się nie wyrzuca

Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, co roku w miesiącach wakacyjnych liczba zwierząt w schroniskach wzrasta o ponad 20%. Równocześnie w tym okresie spada liczba adopcji.

Porzucenie psa lub kota to jedna z najgorszych rzeczy, jakie można mu zrobić. Zwierzę pozostawione samo w obcym miejscu cierpi, boi się. Nie rozumie, dlaczego nie jest ze swoją rodziną. Wyjazd na wakacje NIGDY nie powinien być powodem do opuszczenia czworonoga.

Zwierzak nie zaopiekuje się sam sobą. Potrzebuje właśnie Ciebie. Potrzebuje twojej opieki, dobroci i miłości. Nie zasługuje na zapomnienie. Jesteś dla niego całym jego światem. Pamiętajmy, że zwierzak to nie zabawka, którą można wyrzucić gdy się nam znudzi, tylko przyjaciel, a przyjaciół się nie wyrzuca.

Posłuchaj audycji Moniki Szczygło

07.08.2017 r.

08.08.2017 r.

10.08.2017

11.08.2017

12.08.2017

 

Więcej w pies, schronisko, zwierzęta, schronisko w Tomarynach
W Olsztynie powstanie park dla psów z prawdziwego zdarzenia

W Olsztynie między Nagórkami i Jarotami powstanie park dla psów "Psia polanka" z urządzeniami do treningu aglility. W mieście jest obowiązek prowadzenia psów na smyczy, dlatego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV