Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przytulajmy się… na zdrowie

Fot. fotolia.pl

Pomaga zwalczać napięcia i stres, działa uspokajająco, poprawia nastrój – przytulanie się do bliskich osób to znana recepta na dobre samopoczucie. Uczeni dowodzą, że jest ono nie tylko przyjemne, ale i dostarcza wielu korzyści zdrowotnych.

Badania naukowe co rusz udowadniają, że ta relaksująca rozrywka jest nie tylko przyjemna, ale i przynosi realne korzyści zdrowotne – zarówno dla ciała, jak i ducha. W czym tkwi sekret dobroczynnych właściwości przytulania? Nauka spieszy z wyjaśnieniem tego fenomenu.

Podczas przytulania wytwarzana jest oksytocyna znana również jako hormon dobrego samopoczucia, który odgrywa niebagatelną rolę w powstawaniu pozytywnych emocji. Przytulanie, wyzwalając oksytocynę, jest zatem sprawcą reakcji chemicznej, która skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi. W efekcie mija stres i niepokój, zmniejsza się też ryzyko chorób serca.

„Znana z ułatwiania nawiązywania więzi między matką a dzieckiem podczas porodu i karmienia piersią oksytocyna jest również kluczowym hormonem, który tworzy więź emocjonalną w relacjach między dorosłymi” – tłumaczy psychoterapeutka Liz Colizza w rozmowie z „Popsugar”.

Jedną z wielu zalet przytulania jest bowiem to, że może pomóc w nawiązaniu głębszych więzi z partnerem, co z kolei ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. „Kiedy rozpoczynasz przytulanie, próbujesz połączyć się ze swoim partnerem i pogłębić ogólną relację, związek emocjonalny poprzez bliskość fizyczną” – wyjaśnia Colizza.

Bliskość fizyczna drugiego człowieka, której doświadczamy w czasie przytulania, może także pomóc zapobiegać depresji poporodowej. Badanie autorstwa dr Tiffany Field sugeruje, że codzienny dotyk bliskiej osoby w postaci przytulania lub masowania może niwelować objawy depresji u świeżo upieczonych mam. Uczestniczki badania, które otrzymały masaże, doświadczyły łagodniejszych objawów depresji oraz występował u nich niższy poziom stresu po porodzie, w przeciwieństwie do grupy kontrolnej kobiet, które ich nie otrzymywały.

Przytulanie może zdziałać cuda również w komunikacji, zwłaszcza w związku. „Przytulenie może być dla twojego partnera przekazaną bez użycia słów wiadomością o tym, jak się czujesz” – przekonuje Colizza. Ma ono także pozytywny wpływ na ogólny nastrój.

„Wiele badań wykazało, że kontakt fizyczny w związkach romantycznych może pomóc partnerom złagodzić stres i napięcia. Partnerzy, którzy często przytulają się, mają również niższe ciśnienie krwi i są bardziej zrelaksowani” – dodaje. Warto więc przytulać się – dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV