Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Przywrócenie Wielbarkowi praw miejskich jest powrotem do historii”. Burmistrz Grzegorz Zapadka gościem Porannych Pytań

Grzegorz Zapadka – wójt gminy Wielbark. Fot. P. Getka

Utrata praw miejskich była dla Wielbarka historycznie krzywdząca – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wójt gminy Wielbark Grzegorz Zapadka.

To jest powrót do historii. Wielbark prawa miejskie uzyskał w 1723 roku i ze względu na bardzo duże zniszczenia wojenne utracił je w 1945 roku. Ponad 60 procent substancji miasta zostało zniszczone.

W województwie warmińsko-mazurskim będzie o jedno miasto więcej. 1 stycznia 2019 roku, po 74 latach bycia wsią, Wielbark odzyska prawa miejskie.

Jak powiedział wójt gminy Grzegorz Zapadka o przywrócenie praw miejskich Wielbark zaczął się starać po tym jak w konsultacjach społecznych mieszkańcy wyrazili chęć zmiany statusu miejscowości.

Frekwencja wyniosła prawie 60 procent, a ponad 70 procent było za przywróceniem praw miejskich. To było kluczowe.

Przygotowanie wniosku do wojewody i rady ministrów o nadanie praw miejskich zaczęło się w roku 2016.

Należało wyznaczyć granice miasta i jest to najtrudniejsze pod względem administracyjnym dlatego że są to podziały rzek, linii kolejowych, które są subterytorialne, dróg. Trzeba było wyznaczyć teren, który wejdzie w skład miasta. Nie może on zawierać w swoim składzie zbyt wiele terenów rolnych i leśnych jednocześnie musi objąć wszystkie zamieszkałe w pobliżu Wielbarka tereny.

Od 1 stycznia wójt Zapadka będzie burmistrzem, a rada gminy będzie rada miejską. Wszystkie instytucje gminne staną się też automatycznie instytucjami miejskimi.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Fot. Łukasz Węglewski

Wielbark. Fot. Łukasz Węglewski

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielbark, miasto
Znamy decyzję ws. zadłużenia Elbląga. Radni PiS przeciwni propozycjom prezydenta miasta

Rada Miasta po burzliwej dyskusji przyjęła propozycje prezydenta Witolda Wróblewskiego dotyczące restrukturyzacji zadłużenia Elbląga. - Spłacimy zadłużenie wolniej niż w poprzedniej kadencji, ale za to miasto...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV