Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Psalmy, patyki, badyle. Spotkanie o poezji i przyrodzie

Fot. MOK Olsztyn / Facebook

Olsztyńska publiczność mogła wysłuchać poetyckiego dwugłosu o światach nie tylko ludzkich. Julia Fiedorczuk i Urszula Zajączkowska w swojej poezji upominają się o rośliny, zwierzęta, ginące ekosystemy i gatunki.

Tytuł spotkania „Psalmy, patyki, badyle” nawiązywały do najnowszych tekstów autorek – tomiku poezji „Psalmy” Julii Fiedorczuk i książki „Patyki, badyle” Urszuli Zajączkowskiej, w których autorki z wrażliwością i czułością poszukują nowego języka i nowych metafor opisujących świat w nas i wokół nas. „Kwestia naszej relacji do środowiska, to najważniejsza kwestia polityczna naszych czasów” – przekonuje Julia Fiedorczuk:

Julia Fiedorczuk – 1

Julia Fiedorczuk, mówiąc o przyrodzie, używa często sformułowania „więcej niż ludzkie”, co jak wyjaśnia, nie oznacza „lepsze” niż ludzkie. W sformułowaniu „Więcej niż ludzka przyroda” chodzi o wskazanie na równorzędną obecność w świecie człowieka i innych istot, bytów, a nie o hierarchizowanie, kto ważniejszy. To jest wyzwanie dla człowieka i języka, jakim się współcześnie człowiek posługuje, nadając znacznie pojęciom i wartościom, które muszą dojść do głosu, jeśli chcemy przetrwać jako gatunek:

00:00 / 00:00

Julia Fiedorczuk jest poetką, pisarką, tłumaczką, krytyczką literacką, adiunktem w Zakładzie Literatury Amerykańskiej Instytutu Anglistyki UW. W ubiegłym roku została laureatką Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Urszula Zajączkowska to poetka, botaniczka, artystka wizualna, absolwentka Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Kościelskich za tom minimum, za który była również nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Określana mianem świadomej „poetki przyrody”. Jej wiersze cechuje naukowa precyzja i intelektualny dystans do poruszanego tematu.

Organizatorem spotkania był Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

 

Autor: A. Kulik
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV