Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PSL proponuje podniesienie kryterium dochodowego do programu 500+. Posłowie PiS nie mówią „nie”

Fot. Biuro poselskie PSL

Świadczenie 500+ przysługuje każdemu na drugie oraz każde kolejne dziecko w rodzinie. Ale aby otrzymać świadczenie już na pierwsze dziecko, miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 złotych. W przypadku dziecka niepełnosprawnego próg wynosi 1200 złotych. Poseł PSL Urszula Pasławska uważa, że ten próg należy podnieść i powiązać z płacą minimalną.

W ustawie nie przewidziano ani podniesienia progu, ani powiązania z płacą minimalną, tak aby dostosowywać go do rzeczywistości. A dziś przecież ceny rosną, tak samo jak rośnie płaca minimalna – twierdzi poseł Pasławska. Według propozycji PSL, próg miałby wynosić 1050 złotych lub 1575 złotych, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Miałby też być powiązany z płacą minimalną.

Poseł PiS Jerzy Małecki dziwi się, że PSL wychodzi z taką propozycją akurat teraz. Ale jednocześnie zaznacza – Oczywiście nad podniesieniem tego progu trzeba rozmawiać i rozmawiamy.

PSL szacuje, że podniesienie kryterium dochodowego kosztowałoby budżet państwa około 1,5 miliarda złotych rocznie.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PSL, konferencja, program 500+
Nietypowa lekcja historii. W rolę nauczycieli wcielili się naukowcy z IPN

Kilkudziesięciu uczniów szkół z Warmii i Mazur wzięło udział w zorganizowanej w Olsztynie konferencji na temat polskiej demokracji i drogi do niepodległości. To nowy sposób na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV