Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie wzmocnią rolę sołtysów?

Sołtysi u marszałka, fot. M. Sochacki

Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje wzmocnienie roli sołtysów poprzez stworzenie ustawy regulującej ich pracę. To oni budują siłę swoich społeczności.

Aktualnie jest to godność honorowa, każdy samorząd reguluje ją inaczej, w zależności od uchwał rad i możliwości finansowych. Natomiast rolę sołtysa trzeba usankcjonować prawnie i uposażyć, żeby nie była to całkowicie społeczna praca – wyjaśnia Gustaw Marek Brzezin, prezes zarządu wojewódzkiego PSL i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Projekt ludowców dotyczy między innymi, określenia zasad wyboru oraz funkcjonowania sołtysów i rad sołeckich, w tym zasad uczestniczenia sołtysa w pracach rady gminy, zasad wynagradzania sołtysa i członków rad sołeckich oraz zarządzania przez sołectwo mieniem komunalnym. Projekt trafił już do sejmu. Jego pierwsze czytanie zaplanowane jest na jutro. W Polsce jest ponad 40 tys. sołtysów.

 

(dwojcie/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, sejm, PSL, sołtys, Polskie Stronnictwo Ludowe, Gustaw Marek Brzezin
Iwona Arent: wszyscy musimy myśleć o Polsce i studzić emocje

Służba zasadnicza w Ludowym Wojsku Polskim i członkostwo w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej to nie są plamy na honorze członków Prawa i Sprawiedliwości - mówiła w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV