Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Psy policyjne szkolone do poszukiwania ludzkich zwłok dostały specjalne obroże nawigacyjne

Fot. KWP Olsztyn

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi przewodnik otrzymuje dokładną informację o lokalizacji psa, zapewniając mu tym samym bezpieczeństwo podczas akcji.

Najnowszej generacji sprzęt jest przeznaczony dla psów wyszkolonych do wyszukiwania zwłok ludzkich. Dzięki tej technologii przewodnik śledzi psa w terenie, w promieniu do 14,5 kilometra.

Jak wyjaśniła Izabela Niedźwiedzka z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie sprzęt dostarcza przewodnikowi dane o dokładnej pozycji psa co 2,5 sekundy, zapewniając tym samym większą kontrolę nad psem.

Roman Gancarz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podkreślił, że psy wyszkolone do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich pracują w zupełnie inny sposób niż psy tropiące.

Te pierwsze, przeszukując teren, zbierają zapach unoszący się nad powierzchnią ziemi. Psy tropiące przemieszczają się natomiast po śladzie pozostawionym na podłożu. Z uwagi na to, że psy do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich przede wszystkich pracują swobodnie, tzn. bez smyczy, aby lepiej sprawdzić teren i dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla człowieka, urządzenie umożliwia śledzenie psa w terenie.

Urządzenie pozwala również na dokładne śledzenie prędkości, odległości pokonanej przez psa i kierunku, w jakim się porusza. Ponadto możliwe jest otrzymywanie powiadomień, jeśli pies biega swobodnie lub zatrzymał się w konkretnym miejscu, w którym może występować zapach zwłok. Montowana na szczycie urządzenia antena zapewnia szybką i pewną lokalizację przy użyciu satelity oraz wysoką precyzję śledzenia nawet w wymagających środowiskach.

Konfiguracja wirtualnych granic wyznaczonych sektorów przeznaczonych do przeszukania pomaga zachować kontrolę nad tym, czy pies nie zbliża się do niebezpiecznych obszarów, takich jak drogi czy klify. W sytuacji, gdy pies zbliży się do drogi, możliwe jest zdalne włączenie świateł LED w urządzeniu, aby zapewnić psu większą widoczność. Ponadto zastosowanie urządzenia pozwala dokładnie określić jaki obszar został przeszukany. Obroża może zostać także ustawiona w tryb ratunkowy, w którym radio przełącza się automatycznie na niższą częstotliwość aktualizacji, jeśli poziom naładowania baterii spadnie poniżej 25 procent zapewniając w ten sposób dodatkowe 12 godzin na poszukiwanie zagubionego psa.

W warmińsko-mazurskiej policji służbę pełni 36 psów wyszkolonych w różnych kategoriach: 22 psy patrolowo–tropiące, 4 psy do wyszukiwania zapachów narkotyków, 3 psy do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 2 psy do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich, 2 psy patrolowe, 3 psy tropiące.

Aspirant sztabowy Roman Gancarz z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji był gościem Bliższych Spotkań Polskiego Radia Olsztyn.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszki Lipczyńskiej

Fot. KWP Olsztyn

Fot. KWP Olsztyn

Fot. KWP Olsztyn

Fot. KWP Olsztyn

Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, pies, zwierzę, funkcjonariusz, przewodnik, policyjny pies
Chciał popływać dla ochłody. Nie wrócił na brzeg

Tragicznie dla 50-latka z Ukrainy zakończyła się kąpiel w jednym ze stawów na prywatnej posesji w okolicach Ełku. Jak wyjaśnia nadkomisarz Agata Jonik, mimo natychmiastowej reakcji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV