Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pszczołom zagraża głód. Zasadź kwiat jeżówki, nagietka, szałwii lub wrzosu

Pszczoła na kwiecie szałwii, fotolia

W tegorocznej edycji Wielkiego Dnia Pszczół, 8 sierpnia, nacisk położono na tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których owady mogą znaleźć pożywienie. Organizatorzy stawiają sobie za cel stworzenie do końca roku 20 tys. takich miejsc.

W tym roku wydarzenia związane ze świętem odbędą się w ponad 40 miejscach w całym kraju. Także w województwie warmińsko-mazurskim.

Wielki Dzień Pszczół obchodzony jest już po raz piąty. Celem święta jest pokazanie, jak ważną rolę spełniają te owady. W naszej szerokości geograficznej ok. 80 proc. roślin jest owadopylna. Bez pomocy pszczół nie byłyby one w stanie się rozmnażać. A przecież rośliny te dostarczają schronienia i pożywienia wielu gatunkom zwierząt. To również dzięki zapyleniu powstają nasze ulubione warzywa i owoce. Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, malinami, czereśniami, dyniami i porzeczkami.

Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na ok. 470 gatunków  żyjących w Polsce zagrożone wyginięciem są aż 222. Organizatorzy dzisiejszego święta chcą zwrócić uwagę na potrzebę ratowania tych stworzeń.

Jednym z głównych zagrożeń  jest głód. Wokół nas jest coraz mniej przestrzeni, gdzie rosną rośliny dostarczające owadom pożywienie. Nie każdy bowiem kwiat jest pożyteczny dla pszczół – wiele popularnych gatunków, np. bratki, hortensje czy pelargonie, nie zapewnia  pokarmu.

Jeżeli zatem chcemy  pomóc, twórzmy jak najwięcej Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których owady mogą znaleźć nektar i pyłek. Jak to zrobić, można dowiedzieć się na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Jej autorzy zachęcają wszystkich do zgłaszania swoich Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Na stronie jest licznik, który pokazuje liczbę zgłoszonych pszczelich „stołówek”. Tegoroczny cel to 20 000 takich miejsc.

Wprawdzie na wysiew nasion jest już za późno, ale w sklepach ogrodniczych i na bazarach można kupić już rozwinięte kwiaty m.in. jeżówki, nagietka, szałwii lub wrzosu. Trzeba je tylko zasadzić w ogródku, na balkonie albo w doniczce na parapecie. Będziemy mogli wtedy cieszyć się urodą letnich kwiatów, a przy okazji pomożemy pszczołom.

IMPREZY WIELKIEGO DNIA PSZCZÓŁ

Mazurski Park Krajobrazowy.

11:00–14:00. Warsztaty budowania domków dla pszczół dziko żyjących; stoiska edukacyjne Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Maskulińskie; przyrodnicze warsztaty decoupage’u z leśnikami z Nadleśnictwa Strzałowo; spotkania z lokalnymi pszczelarzami i prezentacja efektów ich pracy; pszczela gra terenowa, quizy i zabawy edukacyjne.

Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie. Teren obok Gminnej Biblioteki Publicznej w Siemianach (gmina Iława).

10:00. Gra terenowa, stoiska z informacjami o pszczołach, warsztaty z robienia domków dla pszczół (domki będzie można zabrać ze sobą)

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.

11:00-14:00. Gra terenowa z nagrodami, warsztaty z budowy domków dla pszczół i robienia świec, spotkanie z pszczelarzem i zwiedzanie wystawy uli (m.in. ule kłodowe, kószki). Dla najmłodszych – słuchanie bajek i kącik plastyczny.

Źródło: pomagamypszczolom.pl
Redakcja: A.Socha

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Olsztynie wprowadzono kolizyjne lewoskręty. Nie wszyscy kierowcy się przestawili

W Olsztynie od lipca zaczęła się zmiana organizacji ruchu na niektórych skrzyżowaniach. W dwóch przypadkach doprowadziło to do stłuczek. Miasto od początku lipca na 13 skrzyżowaniach...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV