Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pszczoły zamieszkały na dachu urzędu. Przygotowano dla nich sześć nowych uli

 

fot.www.mos.gov.pl

Na dachu Ministerstwa Środowiska w Warszawie zainstalowano sześć uli. Jak podkreślił pomysłodawca akcji wiceminister Sławomir Mazurek –  rola, jaką pszczoły odgrywają w ekosystemie, jest nieoceniona.

Tereny zurbanizowane zajmują coraz większą powierzchnię nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Miasta, rozrastając się, zaczynają tym samym stanowić ważne miejsce bytowania różnych gatunków zwierząt i owadów, w tym pszczół.

Inicjatywa Ministerstwa Środowiska wpisuje się w trend miejskich ogrodów i innych drobnych, zielonych przestrzeni, które możemy udostępnić pszczołom. Każdy z nas może podjąć podobne działania, sadząc rośliny i zioła w domowych ogródkach czy na balkonach. To doskonały sposób, by pomóc pszczołom, a jednocześnie pokazać swoją troskę o środowisko naturalne

– podkreśla wiceminister Mazurek.

Pszczelarstwo w mieście staje się coraz bardziej popularne. Ule montuje się m.in. na dachach urzędów, teatrów czy hoteli. Inicjatywy takie spotkamy na całym świecie, m.in. w Londynie, Sztokholmie czy w Nowym Jorku.

Pszczoły mają bardzo duże znaczenie nie tylko dla rolnictwa, ale także dla zachowania równowagi w przyrodzie i ochrony bioróżnorodności. Odgrywają również istotną rolę w obszarze leśnictwa, gdyż przyczyniają się do zwiększenia ilości zdrowych nasion potrzebnych przy odnowieniu lasu. Działalność człowieka powoduje jednak, że gatunek ten jest coraz bardziej zagrożony. Wpływ na to mają przede wszystkim takie czynniki, jak: utrata naturalnych siedlisk, choroby, czy wykorzystywanie na masową skalę środków owadobójczych.

Na całym świecie może żyć około 20-30 tys. gatunków pszczół, natomiast w Polsce stwierdzono ich około 450. W miastach bytują one głównie w parkach, skwerach czy przydomowych ogródkach.

Źródło: PAP
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ul, pszczoła
Świat pszczół

Żółty - to właśnie ten kolor zdominował kolorystykę ostatniej Dziecinady. To wszystko za sprawą gości, którzy odwiedzili nasze studio. Byli nimi miłośnicy pszczelarstwa - Katarzyna i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV