Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pułkownik Mirosław Bryś, dowódca brygady Wojsk Obrony Terytorialnej: Chcę, aby poziom wyszkolenia był jak najwyższy

Pułkownik Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Fot. A. Podbielska

Na Warmii i Mazurach formuje się regionalna brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Gościem Porannych Pytań był jej dowódca – pułkownik Mirosław Bryś.

Pułkownik Mirosław Bryś służy w wojsku od 1991 roku, kiedy wstąpił do szkoły oficerskiej. Służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej i dowództwie wojsk lądowych. Następnie w 6. Brygadzie Powietrzno-Desantowej jako dowódca batalionu, szef sztabu brygady. Ostatnio był zastępcą dowódcy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej. – Służba w wojskach aeromobilnych nie jest mi obca – podkreślił pułkownik Bryś.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W tym zakresie wojska będą ściśle współpracować z wojskami operacyjnymi.

4. Warmińsko – Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej składa się z pięciu batalionów z dyslokacją: Olsztyn, Giżycko, Braniewo, Ełk, Morąg. Cztereyh samodzielne kompanie zostaną  dyslokowane w Olsztynie – kompania dowodzenia i logistyczna oraz w Ełku – kompania saperów i wsparcia.

Powstała już struktura dowództwa brygady. Powstał również 42. Batalion Lekkiej Piechoty w Morągu, który przygotowuje się do szkolenia, które rozpocznie się na początku marca.

Żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej może być każdy – przekonuje gość Krzysztofa Kaszubskiego

Wszystkie osoby, które mają 18 lat, posiadają obywatelstwo polskie, są zdrowe i niekarane za przestępstwa umyślne, mogą zostać żołnierzami. Może nim być student i wykładowca, rolnik czy robotnik.

Szkolenie dla osób, które przejdą rekrutację, będzie trwało 3 lata.

Zaczyna się od szkolenia wyrównawczego, które jest dedykowane dla żołnierzy, którzy maja już za sobą przygodę z wojskiem – żołnierzy rezerwy. Dla osób, które nie miały do czynienia z wojskiem, przygotowaliśmy szkolenie podstawowe. Po 16 dniach składają przysięgę. Potem zaczyna się szkolenie indywidualne, które trwa rok czasu, a po nim szkolenie specjalistyczne. Trzecie szkolenie, które także trwa rok ma za zadanie zgrać pododdział. Po tym jest gotowy do odbywania służby.

Żołnierze będą dostawać gratyfikację za gotowość do pełnienia służby – ponad 300 złotych miesięcznie oraz wynagrodzenie za każdy dzień szkolenia. Wojska Obrony Terytorialnej – według założenia Ministerstwa Obrony Narodowej mają liczyć około 53 tysięcy żołnierzy.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z pułkownikiem Mirosławem Brysiem

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Piasecka/ A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojska obrony terytorialnej
Odbili lotnisko w Szymanach z rąk przeciwnika. Ćwiczenia Dragon 17 z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej. ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA

Odbicie lotniska z rąk przeciwnika i utrzymanie do czasu przybycia głównych sił. To  jeden z elementów ćwiczeń Dragon 17, jakie przeprowadzono w Szymanach koło Szczytna.  Zadanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV