Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
EUR: 4.2953 CHF: 3.689
USD: 3.659 GBP: 4.9056
Logowanie
 

Punktualnie o godzinie 11.29 zagościła wiosna astronomiczna. Noc będzie coraz krótsza

20 marca o godzinie 11.29. nastąpił moment równonocy wiosennej.

Od dziś noc będzie krótsza niż dzień – zaczęła się wiosna. W odróżnieniu od tej kalendarzowej, która zawsze wypada 21 marca, już dziś wiosna zagościła w astronomii.

Chodzi o moment równonocy wiosennej. Nastąpił on dokładnie o 11:29. To kluczowy moment dla astronomii – wyjaśnia prof. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN. To dzięki równonocy określa się długość roku słonecznego. Pozwala to też liczyć współrzędne ciał niebieskich względem równika lub ekliptyki.
W dawnej astronomii według momentu równonocy konstruowano teorię ruchu ziemi wokół słońca u Kopernika – lub alternatywnie, słońca wokół ziemi u starożytnych astronomów.
Przypomnijmy, że jedyny zachowany na świecie instrument Mikołaja Kopernika – czyli słynna tablica astronomiczna, którą można podziwiać na olsztyńskim zamku, służyła właśnie dokładnemu określeniu momentu równonocy wiosennej. W tym roku obchodzimy 500. rocznicę stworzenia tej tablicy.

Konferencja w Muzeum Warmii i Mazur, „Wiosna zaczyna się w Olsztynie”, fot. A.Skrago

Słynna tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika, fot. A.Skrago

(skra/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W „Starej Kotłowni” obejrzymy „W ciszy… i „W drodze…”

W olsztyńskiej galerii „Stara Kotłownia” można oglądać dwie – nieprzypadkowo sąsiadujące ze sobą prezentacje. „ W ciszy...” Mirosławy Rocheckiej i „W drodze...” Kazimierza Rocheckiego. Artyści –...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV