Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rada olsztyńskiej doliny

Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, wizualizacja

Jedenastu naukowców olsztyńskich uczelni weszło do Rady Naukowej Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Powołał ich prezydent Piotr Grzymowicz.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele ponad 80 firm, które podobnie jak Biuro Zarządzania Projektami Inwestycyjnymi Tomasza Lisa, są zainteresowane działalnością Parku, nazywanego też „Olsztyńską  Doliną Krzemową”: – Nasza firma zajmuje się pomocą przedsiębiorcom w transferze technologii ze świata nauki do świata przemysłowego i tutaj upatruję naszą szansę.
mówi Tomasz Lis:

00:00 / 00:00

Wzorem dla olsztyńskiego Parku były, jak mówi Wojciech Samulowski z Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM, pomysły amerykańskie: – Tam parki powstawały bardzo blisko uczelni, profesor spacerkiem mógł z uczelni przejść do parku i sprzedać know-how swojej technologii.
mówi Wojciech Samulowski:

Wojciech Samulowski

Przewiduje się, że w Parku znajdą się firmy z branży telekomunikacyjnej, budowlanej, ochrony środowiska, biotechnologii i spożywczej. Ale, jak mówi prezydent Piotr Grzymowicz, katalog firm nie jest zamknięty: – Jesteśmy w trakcie naboru firm, a rada naukowa ma nam w tym pomóc.
mówi Piotr Grzymowicz:

00:00 / 00:00

Do końca czerwca ma być zakończona budowa 6 głównych budynków. Będą się w nich mieścić: park technologiczny przeznaczony dla firm o ugruntowanej pozycji, inkubator przedsiębiorczości dla firm innowacyjnych i nowo tworzonych oraz centrum transferu technologii, gdzie planuje się prowadzenie badań naukowych nad nowymi technologiami i wdrożeniem ich do gospodarki. Np. w jednym z nich prowadzone będą badania nad propagacją fal radiowych w jonosferze oraz satelitarnej nawigacji.

Zakończenie prac związanych z uruchomieniem Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego nad jeziorem Skanda ma nastąpić do końca tego roku. (mb/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Slider, Park
Biały Zagrzeb na UWM

Instalacja rzeźbiarska "Biały Zagrzeb" zaprezentowana została dziś w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kortowie. Autorem prezentacji jest chorwacki artysta - Hanibal Salvaro Hani. Instalacja zbudowana jest z pomalowanych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV