Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
Logowanie
 

Radni Jarosław Babalski i Mirosław Gornowicz o płaceniu pensji strajkującym nauczycielom i planach sprzedaży olsztyńskiego Stomilu

Od lewej Jarosław Babalski i Mirosław Gornowicz

Olsztyńska Rada Miasta zamierza głosować nad stanowiskiem w sprawie płacenia strajkującym w mieście nauczycielom pensji. Gośćmi Porannych pytań byli radni Jarosław Babalski z PiS i Mirosław Gornowicz z klubu Ponad Podziałami.

Radny PiS Jarosław Babalski powiedział, że chce zadać pytanie prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi, czy miasto ma taki zamiar?

Zadam to pytanie panu prezydentowi Olsztyna, bo powiedział, że przez Związek Miast szuka prawnych rozwiązań. Moja odpowiedź jest taka: nie ma podstaw prawnych do płacenia za nie wykonywaną pracę.

Radny prezydenckiego klubu Ponad Podziałami Mirosław Gornowicz zaprzeczył jakoby projekt stanowiska powstał z inicjatywy ratusza.

Chcę sprostować, to nie jest projekt stanowiska przygotowany przez prezydenta Grzymowicza, a przez przewodniczącego rady miasta w odpowiedzi na wniosek części radnych. To wyszło z rady miasta a nie od prezydenta.

Radny Babalski ma nadzieję, że projekt zostanie wycofany z porządku obrad i  problem zostanie rozwiązany na drodze porozumienia z rządem. Radny Gornowicz podkreślił, że cała sytuacja jest skomplikowana pod względem prawnym, ale jeżeli znajdą się prawem dopuszczalne rozwiązania to popiera nie odbieranie nauczycielom wynagrodzenia.

Goście Porannych pytań zastanawiali się także nad tym, czy akcje Stomilu Olsztyn powinny zostać sprzedane prywatnemu inwestorowi? Radni mają podjąć decyzję w tej sprawie. Jarosław Babalski przekonywał, że klub powinien przed sprzedażą zostać oddłużony przez miasto.

Długi trzeba spłacać, a miasto ma zobowiązania. Ten dług urósł do kwoty 4 milionów a myślę, że jest więcej. Zobowiązania trzeba spłacać. Stoimy przed alternatywą: albo upadłość, albo trwanie w tym. Nadzieję daje potencjalny inwestor, ale nadzieja okupiona jest dużą ceną.

Mirosław Gornowicz twierdził, że miasto nie odpowiada za długi klubu piłkarskiego. Jednocześnie poparł przekazanie akcji Stomilu w ręce prywatnego inwestora.

Myślę, że formuła w której miasto jest głównym udziałowcem klubu sportowego nie tylko w Olsztynie się nie sprawdza. To kolejny dowód na to, że efektywniejsze i sprawniejsze jest zarządzanie przez osobę prywatną. Osobiście skłaniam się ku temu rozwiązaniu.

Olsztyńscy radni będą zastanawiać się nad przyszłością Stomilu w czasie obecnej sesji.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mirosław Gornowicz, Jarosław Babalski, klub Ponad Podziałami
Budowa olsztyńskiej spalarni śmieci pod znakiem zapytania. Oferty w przetargu znacznie przekraczają prognozy MPEC-u

Oferty na budowę olsztyńskiej spalarni śmieci znacznie droższe, niż zakładano. MPEC na razie nie unieważnia jednak przetargu na tę inwestycję. To już drugi przetarg, w którym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV