Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radosław Wiśniewski: nadszedł czas, aby zacząć udostępniać informacje geodezyjne

Radosław Wiśniewski został dyrektorem Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji. Fot. BSC

Informacje odniesione przestrzennie są niezwykle potrzebne, bo wykorzystujemy je w życiu, pozwalają korzystać z nawigacji i dają informacje geodezyjne np. przy zakupie działki – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn profesor Radosław Wiśniewski, dziekan Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Radosław Wiśniewski został dyrektorem Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji. To departament, który powstał na początku roku. O tym, kto nim kieruje ostatecznie zdecydowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Departament zajmuje się geoinformacją i tworzeniem polityki geoinformacyjnej państwa. To trudne zagadnienie dla odbiorcy. Jest specjalna ustawa (…), która pozwala na to, żeby obywatele mieli dostęp do informacji odnoście przestrzeni (…) Rząd sukcesywnie przyjmuje różnego rodzaju programy. Jednym z nich jest program otwierania danych. W ubiegłym roku została uchwalona ustawa o ponownym wykorzystaniu danych.

Departamentu Polityki Geoinformacyjnej związany jest z Programem Otwierania Danych Publicznych. To dzięki niemu użytkownicy nieodpłatnie otrzymają większy dostęp do danych przestrzennych.

Bardzo zaawansowane i przyszłościowe rozwiązania geoinformacyjne to rozwiązania wirtualnej rzeczywistości, gdzie odniesienie przestrzenne jest niezbędne. W tej chwili tworzone przez nas rozwiązania nie konkurują z mapami Google, ale uzupełniają zawarte tam informacje. Rozwiązania zawarte w dużych serwisach geoinformacyjnych i mapowych są mniej dokładne, a nasze rozwiązania będą bardziej dokładne. Będziemy się uzupełniać i tworzyć (…) zarys polityki otwartego udostępniania danych, tak żeby obywatele mogli z tego korzystać.

Gość Porannych Pytań podkreślił, że nadszedł czas, aby zacząć udostępniać część informacji geodezyjnych. Zdaniem profesora Wiśniewskiego niektóre rozwiązania można komercjonalizować. W Olsztynie działa silny ośrodek geodezyjny. Powiat olsztyński jest pierwszym na Warmii i Mazurach, który przygotował elektroniczny system map. Teraz sytuacja się zacznie się zmieniać i informacje będą bardziej dostępne.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Radosławem Wiśniewskim

00:00 / 00:00

Radosław Wiśniewski został dyrektorem Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji.

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w profesor, geodezja, geoinformacja, Departamen Polityki Geoinformacyjnej
Powiaty z Warmii i Mazur mają problem ze stworzeniem baz danych geodezyjnych

Miliony złotych na bazy danych geodezyjnych. To potrzeby starostw powiatowych na Warmii i Mazurach.  Powiaty powinny stworzyć zintegrowane bazy danych geodezyjnych. Na Warmii i Mazurach takie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV