Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rafał Sobolewski: W tym roku najbardziej ucierpieli sadownicy. Poszkodowanych zostało 100 gospodarstw

Fot. Łukasz Węglewski

O wypłatach odszkodowań dla rolników mówił w Bliższych Spotkaniach Rafał Sobolewski  – kierownik działu ekonomiki i zarządzania gospodarstwem rolnym w Warmińsko – Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Gość Krzysztofa Kaszubskiego jest również sekretarzem komisji wojewódzkiej szacującej straty w rolnictwie.

Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego od początku roku ma ręce pełne roboty. Jak zaznacza Rafał Sobolewski, ma to związek z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi:

W zimę były bardzo niekorzystne warunki przezimowania, później przyszły przymrozki wiosenne. Lato to grad, huragany, deszcze. Nasze komisje działają przez cały rok. Szczególnie w ostatnich latach można zauważyć nagromadzenie tych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Gość Bliższych Spotkań opowiedział także, z jakimi problemami najczęściej przychodzą rolnicy.

Głównie straty występują w uprawach. Teraz, gdy były huragany, to również straty były w środkach trwałych, na przykład uszkodzone były budynki inwentarskie, maszyny i zwierzęta. Rolnicy, którzy dzierżawią grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych  – w skład komisji wchodzą przedstawiciele tych agencji – otrzymują zniżkę na dzierżawę.

Rafał Sobolewski zaznaczył też, że w tym roku straty nie były duże, biorąc pod uwagę klęski z poprzednich lat.

Dwa lata temu mieliśmy suszę, gdzie było kilkanaście tysięcy gospodarstw poszkodowanych – wtedy to był naprawdę ogrom. W tamtym roku z kolei uprawy źle przezimowały. W tym roku przymrozki wiosenne się dały we znaki sadownikom. W skali województwa to nie jest tak dużo (około sto gospodarstw), więc w tym roku na szczęście nie było tak tragicznie.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Rafałem Sobolewskim.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bliższe spotkania, Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Sebastian Polakowski: Lubimy pomagać innym. Kampania „Tornister Pełen Uśmiechów” jest formą pozytywnego egoizmu

Gościem Krzysztofa Kaszubskiego w Bliższych Spotkaniach był Sebastian Polakowski, katecheta z Gimnazjum Nr 8 i LO Nr 8 w Olsztynie. Rozmawiano o  akcji Caritas Archidiecezji Warmińskiej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV