Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rafał Weber: Chcemy, by polska rzeczywistość drogowa i kolejowa za 10 lat wyglądała jeszcze lepiej, niż teraz

fot. Przemysław Getka

Gościem Porannych Pytań Radia Olsztyn był wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Chcemy, by polska rzeczywistość drogowa i kolejowa za 10 lat wyglądała jeszcze lepiej niż teraz – mówił Rafał Weber. Jego zdaniem powodem do optymizmu są ustalenia dotyczące unijnego budżetu na lata 2021 – 2027. Pozwolą one sięgnąć po pieniądze m.in. na drogi i kolej.

Mówimy o tysiącu nowych dróg ekspresowych, które zostaną wybudowane oraz o zamknięciu programu autostradowego i dokończeniu tych odcinków autostrad, które trzeba wykonać. Pamiętajmy także o programie 100 obwodnic i dziesiątkach tysięcy tytułów inwestycyjnych na drogach samorządowych.

Przypomnijmy, że według ustaleń szefów rządów państw Unii Europejskiej Polska w latach 2021 – 2027 ma otrzymać z unijnego budżetu około 750 miliardów złotych.

Rafał Weber przekonywał również, że rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych pozwoli samorządom łatwiej sięgnąć po pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych.

W tym tygodniu wojewodowie rozpoczęli nabory wniosków z nowego Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Samorządy mogą pozyskiwać pieniądze na dowolne inwestycje. Wiceminister Rafał Weber na naszej antenie podkreślał jednak, że mogą wykorzystać te środki także jako brakujący wkład własny do projektów drogowych realizowanych z Funduszu Dróg Samorządowych.

Jest zainteresowanie samorządowców, aby środki z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych spożytkować jako wkład własny do zadań realizowanych na drogach gminnych i powiatowych. Samorządy pytają nas, czy mechanizm łączenia obu funduszy jest możliwy – potwierdzam, jest taka możliwość.

Wnioski zarówno do Funduszu Dróg Samorządowych, jak i Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych będą przyjmowane do 10 sierpnia.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Rafałem Weberem

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inwestycje, ministerstwo infrastruktury, Rafał Weber
Ruszyła budowa nowej „ekspresówki” na Mazurach. Droga połączy Ostródę z zachodnią i południową częścią kraju

Ruszyła budowa nowej drogi ekspresowej na Mazurach. W środę nastąpiło symboliczne wbicie łopaty na budowie odcinka drogi S5 w okolicach Ostródy, pomiędzy miejscowościami Ornowo i Wirwajdy....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV