Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Ranczo” ulubionym serialem polskiej widowni

Na zakończonym w Elblągu Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych serial „Ranczo” zdobył Światowida Publiczności i tytuł Serialu Wszech Czasów. Jego gwiazda Cezary Żak odebrał Złotego Światowida – główną nagrodę za rolę męską.

Z Cezarym Żakiem rozmawia Mira Stankiewicz. Fot. Konrad Gnyla

Jury pod kierownictwem Ewy Braun przyznało swoje nagrody za wybitne role. Srebrne Światowidy otrzymali: Kinga Preiss za rolę w serialu „Ojciec Mateusz” i Jan Wieczorkowski z „Czasu Honoru”. Złotego Światowida za rolę w serialu „Na dobre i na złe” jury przyznało Zofii Czerwińskiej i Cezaremu Żakowi gwieździe „Rancza” .

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Jedno ze spotkań w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Fot. M. Stankiewicz

Jury przyznało także dwie nagrody specjalne. Pierwsza indywidualna trafiła do rąk Moniki Kwiatkowskiej za stworzenie dramatycznej i poruszającej postaci ofiary przemocy w serialu „Głęboka woda”. Zbiorową nagrodę dostał chór grecki w realiach polskiej wsi, czyli sławna „ławeczka” z serialu „Ranczo”Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka i Piotr Pręgowski.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Fot. M. Stankiewicz

Światowida Warmii i Mazur dla najlepszej aktorki z regionu otrzymała Joanna Fertacz za rolę w serialu „Dom nad rozlewiskiem”.

Joanna Fertacz na planie Domu nad rozlewiskiem. Fot. Sławomir Ostrowski

Joanna Fertacz na planie Domu nad rozlewiskiem. Fot. Sławomir Ostrowski

Trzydniowe prezentacje festiwalowe zakończyła uroczysta gala i koncert pt. Piosenki z ekranu. Organizatorami Festiwalu byli Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego, a współorganizatorami Telewizja Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Joanna Brodzik w Pasymiu podczas kręcenia serialu Dom nad rozlewiskiem. Fot. S. Ostrowski

To, że Polacy lubią seriale było wiadomo od pierwszego dnia prezentacji. „Ranczo” od początku było faworytem. Ulubieńcem publiczności jest również Cezary Żak. Na spotkaniu z nim duża sala kina Światowid była wypchana po brzegi, aktor musiał zmierzyć się m.in. z pytaniami o kolejne sezony. Cezary Żak nie odmawiał zdjęć, dawał autografy i cieszył się ze spotkania z widzami. Po to gramy w takim serialu, żeby ludzie nas lubili, inaczej to nie ma sensu – mówił  zdobywca Złotego Światowida.

Z Cezarym Żakiem rozmawia Mira Stankiewicz. Fot. Konrad Gnyla

Bezpłatne wejściówki na spotkanie z Cezarym Żakiem rozeszły się błyskawicznie, bo ludzie deklarowali, że kochają serial, w którym gra.

00:00 / 00:00

Przed 3 dni w Elblągu można było spotkać aktorów i twórców takich seriali jak: „Ojciec Mateusz”, „Dom nad rozlewiskiem”, „M jak Miłość” i „Ranczo”. Do Elbląga przyjechała plejada gwiazd, między innymi Joanna Brodzik, Artur Żmijewski, Piotr Szwedes i Cezary Żak.

Z Joanną Brodzik rozmawia Monika Szczygło. Fot. K. Gnyla

Z Piotrem Szwedesem rozmawia Kasia Staszko. Fot. K. Gnyla

Z Arturem Żmijewskim rozmawia Monika Szczygło. Fot. K. Gnyla

Mira Stankiewicz rozmawia z Antonim Czyżykiem dyrektorem Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Fot. K. Gnyla

Festiwal to także konkurs, w którym wybierany był najlepszy serial 50-lecia. Tu głos mieli widzowie, którzy do wyboru dostali stare produkcje jak: „Czterej Pancerni i pies” czy „Wojna Domowa” oraz te współczesne z „Ranczem” na czele – wyjaśnił Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

00:00 / 00:00

Spotkania odbywały się na scenie CSE Światowid w Elblągu. Fot. K. Gnyla

Kręcenie scen do serialu Dom nad rozlewiskiem. Fot. S. Ostrowski

W Elblągu zorganizowano pierwszy Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych. Na zdjęciu Piotr Szwedes. Fot. K. Gnyla

(mstan/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w serial, Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych
Festiwal polskich seriali telewizyjnych w Elblągu

Miłośników polskich seriali czeka trzydniowe święto. W Elblągu ruszył pierwszy Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych. Będzie można oglądać wybrane produkcje, spotkać się aktorami i twórcami. Będą też...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV