Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rany będą się goić bez pozostawiania blizn? Pracują nad tym naukowcy z Olsztyna

Prof. Barbara Gawrońska – Kozak

Czy możliwe będzie gojenie urazów skórnych bez pozostawiania blizn? Od 15 lat pracuje nad tym prof. Barbara Gawrońska – Kozak wraz z zespołem naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Profesor była gościem Izy Malewskiej w audycji „Bliższe spotkania”.

Pani Profesor, Pani od kilku dobrych lat pracuje nad rzeczą bardzo ważną. Pewnie jeszcze kilka lat te prace badawcze, naukowe potrwają, a chodzi o bez bliznowe gojenie się naszych ran. Dobrze mówię?

Tak, dokładnie o to chodzi i rzeczywiście i to jest praktycznie 15 lat pracy naukowej w tej dziedzinie. Rozpoczęłam ją będąc na dość długim stażu naukowym – 11 lat – w Stanach Zjednoczonych. Zaczęło się od obserwacji – wtedy pracowałam w dziedzinie niezwiązanej z gojeniem urazów skórnych i zauważyłam, że myszy nagie mają niesamowitą umiejętność gojenia urazów skórnych bez wytworzenia blizny. Gdy gryzonie są znakowane, robi im się w małżowinach usznych otwory o średnicy 2 mm. Te dziury zarastają bez śladu blizny. Ta obserwacja była początkiem badań.

 Zauważyć, że coś się dzieje to jedno, dojść dlaczego tak się dzieje to jest już znacznie trudniejsza sprawa, wymagająca wielu lat badań. Jak zmienił się sprzęt, którym dysponowała Pani 15 lat temu, a jak wygląda współczesne laboratorium?

Na pewno zmieniło się. 15 lat to dużo w nauce – myślę, że w każdej dziedzinie biorąc pod uwagę postęp, rozwój. W USA bazowałam wtedy na bardzo dobrym sprzęcie i w tej chwili mamy dokładnie taki sam sprzęt tutaj w Polsce. Sprzęt, który posiadamy pozwala nam na prowadzenie badań na tym samym poziomie, który widzimy w innych rozwiniętych krajach.

Czasami ta automatyzacja może przeszkadzać, bo jeśli coś robimy sami, manualnie, to mamy czas, żeby się zastanowić, a może w ostatniej chwili zdecydować o nieco innym rozwiązaniu.

Nic nie zastąpi naszego sposobu myślenia i nie zastąpi wiedzy. Żeby coś zaobserwować, żeby podjąć badania w którymś kierunku, to trzeba mieć bardzo dużą wiedzę, żeby nie przejść obojętnie obok czegoś. Niestety maszyna tej możliwości nie ma, w związku z tym my rzeczywiście czasami musimy wrócić do tych bardzo typowych, manualnych metod, krok po kroku przeanalizować.

 Pani Profesor, rozmawiałyśmy o bezbliznowym gojeniu się ran, 15 lat pracy badawczej za, a ile jeszcze przed Panią i zespołem zanim te wszystkie analizy trafią do szpitali, do przychodni i do nas, pacjentów?

Jak wspomniałam zaczęłam te badania w USA i tam pokazałam, że jest szczep mysi, który ma zdolności gojenia bezbliznowego. Gdy przyjechałam do Polski w 2013 roku stworzyłam zespół badawczy. Popatrzyliśmy z takiego punktu widzenia, że te myszy, które maja zdolność bez bliznowego gojenia urazów skóry nie posiadają jednego genu. W tej chwili badamy ten jeden gen. Patrzymy, co ten nasz gen – podejrzany – robi, że jak on jest, to są blizny, a jak go nie ma, to nie ma blizn. Przypuszczam, że przed nami jeszcze 15 lat badań.

Posłuchaj rozmowy z prof. Barbarą Gawrońską – Kozak.

Autor: D.Kucharzewska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV