Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ratownicy i żeglarze ćwiczą na wypadek białego szkwału

Pod hasłem Węgorzewo 2014 – Biały Szkwał zorganizowano seminarium połączone z ćwiczeniami praktycznymi. Fot. policja

Kilkanaście przewróconych łodzi i unieruchomiony statek żeglugi mazurskiej – tak wyglądał scenariusz ćwiczeń zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.

Ćwiczenia Biały Szkwał 2014, w których oprócz policjantów brali udział także strażacy i ratownicy wodni, odbyły się w okolicy Węgorzewa.

Posłuchaj relacji Mariusza Piedziewicza

00:00 / 00:00

Fot. Łukasz Węglewski

Policjanci, strażacy i ratownicy WOPR sprawdzają swoje umiejętności w ratowaniu załóg jachtów powalonych przez biały szkwał. W tym celu na jeziorze przeprowadzana jest symulacja. W wodzie znajdują się wywrócone jachty i kajaki oraz osoby wzywające pomocy. Symulacja obejmie także awarię statku wycieczkowego tzw. białej floty mazurskiej i ewakuację pasażerów.

Fot. Dorota Grzymska

W części praktycznej, do udziału w ćwiczeniach, zaproszeni zostali żeglarze, pragnący poszerzyć swą wiedzę dotyczącą zachowania się w czasie huraganu lub innych niebezpiecznych sytuacji na wodzie.

Biały szkwał przeszedł przez Mazury 21 sierpnia 2007 roku. Wiatr o prędkości 130 kilometrów na godzinę przewrócił kilkadziesiąt łodzi. 12 osób zginęło. (apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, woda, jezioro, jeziora, wopr
Wodociągów nie ma, a studnie wyschły. Trudne życie bez wody

Zbieranie deszczówki czy woda pompowana ze stawu i filtrowana domowymi sposobami - tak radzą sobie mieszkańcy gminy Barczewo, do których nie dotarł wodociąg. Ostatnie suche tygodnie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV