Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ratują życie nie tylko latem. Rozdzielono dotacje na wsparcie pracy ratowników pilnujących bezpieczeństwa nad jeziorami

450 tysięcy złotych trafi do sześciu organizacji zajmującym się ratownictwem wodnym na Warmii i Mazurach. Pieniądze mają wspomóc ratowników czuwających nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów przebywających nad wodą.

Jak powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin, coroczna dotacja jest uzupełnieniem pieniędzy, które ratownicy wodni otrzymują z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz od innych samorządów.

I tak 156 tysięcy złotych otrzyma Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 131 tysięcy złotych – Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku, a 61 tysięcy złotych – Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na konto Mazurskiej Służby Ratowniczej w Okartowie wpłynie 41 tysięcy złotych, 37 tysięcy dostanie Jednostka Ratownictwa Wodnego przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szeligach, a 24 tysiące złotych dotacji trafi do Szkoły Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych z siedzibą w Szkolnikach koło Orzysza.

Prezes WOPR na Warmii i Mazurach Sławomir Gicewicz ocenił, że jego organizacja działająca na terenie całego województwa może działać w oparciu o realizacje projektów unijnych.

Dotacji jest niewiele, z urzędu marszałkowskiego otrzymaliśmy w ubiegłym roku taką samą kwotę jak w tym roku, a wojewoda warmińsko-mazurski wsparł nas kwotą 50 tysięcy złotych. Obecnie realizujemy drugi półtoraroczny projekt unijny za 1 milion 300 tysięcy złotych.

Gicewicz dodał, że wojewoda organizacjom ratownictwa wodnego przekazuje rocznie 850 tysięcy złotych.

Koszty prowadzenia działalności rosną, rosną ceny paliwa, ubezpieczenia łodzi i samochodów. Mamy 70 łodzi motorowych, do których trzeba wlać paliwo, a dotacje otrzymujemy co roku w tej samej wysokości.

W ubiegłym roku ratownicy WOPR uratowali 270 osób. Na Warmii i Mazurach utonęło 58 osób. Jak podkreślają ratownicy, działania prowadzone są przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, dotacje, ratownicy, wopr, MOPR
Będzie bezpieczniej na wodach regionu. Samorząd przyznał dotacje sześciu organizacjom

450 tys. złotych trafi do sześciu organizacji dbających o zapewnienie bezpieczeństwa na akwenach Warmii i Mazur. Dotacje przyznał samorząd wojewódzki. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Warmińsko-Mazurskiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV