Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ratujmy poezję !

Dziś – rzecz jasna – o książkach, ale niekoniecznie tych świeżo wydanych i tych najpopularniejszych. Można odnieść wrażenie, że współczesna poezja wylądowała u nas na całkowitym marginesie życia literackiego albo – jak ktoś chce – w głębokiej niszy, że poeci tworzą już tylko dla siebie bądź dla zamykającego się coraz bardziej środowiska.

Dlatego, również jako były poeta, z całej duszy, serca i rozumu popieram takie imprezy, jaką ostatnio zorganizowało olsztyńskie Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka i Towarzystwo Kultury Teatralnej przy wsparciu Samorządu miasta. Studenci II roku w ramach cyklicznie organizowanej „Debaty o języku polskim” przedstawili wiersze wybranej przez siebie piątki olsztyńskich poetów. Aktorska prezentacja została przygotowana przez prof. Annę Lipnicką przy udziale dyr. Andrzeja Fabisiaka. Miałem przyjemność komentowania ze sceny różnych sposobów komunikowania się poetów ze swoimi odbiorcami, nie mogę się zatem powstrzymać od przekazania tych uwag także Państwu.

Olsztyn to zagłębie literackie – taka ogólnopolska opinia utrzymuje się od lat 90-tych, i słusznie. Dotyczy ona również poezji. W naszym mieście powstają wiersze i tomiki na znakomitym poziomie, zachowujące własne oblicze artystyczne, nieskażone jednak tandetnym regionalizmem, jakiego pełno w tzw. „mniejszych” czyli „pozasalonowych” ośrodkach, oddalonych od Warszawy czy Krakowa.

Kazimierz Brakoniecki to najwybitniejszy poeta związany dziś z naszym miastem. Autor borussiańskiej poetyki „metafizyki miejsc” i przyjętego w całym kraju terminu „Atlantyda Północy” nazywającego ziemie zaginionych kultur, do jakich należą Warmia i Mazury. Poeta twardych i mocnych akordów, wielkich filozoficznych konstatacji i wielkich dramatów historii. Od pewnego czasu, czyli od wydanego w roku 2004 zbiorku „Ciałość”, pojawia się jednak w jego twórczości wątek bardziej osobisty, coraz szerszego otwierania wnętrza, ujawniania dylematów, rozdarć, pragnień.

Alicja Bykowska-Salczyńska również współtworzyła poetycki krąg „Borussi”. Jest także znana jako autorka słuchowisk radiowych, uhonorowana Grand Prix Europa i Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za spektakl „Gdzie jest ten tani kupiec”. Teatr Jaracza wystawił także jej głośną sztukę „Baby pruskie”. Jako poetka niezwykle wrażliwa na krajobraz, zmysłowa, poszukująca tożsamości ludzi żyjących obecnie na Warmii i Mazurach.

Marcin Cielecki należy do młodszego pokolenia olsztyńskich poetów. Zadebiutował w roku 1996 tomikiem „węsząc za”. Motto jego twórczości można znaleźć w jednym z wierszy : „pisanie może być uświęcające”. To twórca świetnie skomponowanej poezji ewangelicznej, poezji jako „dobrej nowiny”, gdzie wiara jest inspiracją do poznawania samego siebie.

Marka Barańskiego można nazwać „poetą osobnym”, odmiennym od dzisiejszych kanonów poetyckości. Zadebiutował późno, tomikiem pt. „Piecyk na niebie”. Jego świat nie jest poetycko intymny, zamknięty, jest efektem zbiorowego doświadczenia wszystkich ludzi. Dlatego jako patrona obrał sobie poetę Charlesa Reznikoffa, amerykańskiego obiektywistę i autentystę.

Zamykająca prezentację Magdalena Nowak-Śleszyńska to z pewnością olbrzymi talent liryczny, pozostający w tradycyjnym nurcie przypisanej poezji opowieści o miłości i śmierci. Jej wiersze – delikatne i mądre – odsłaniają różne twarze kobiecości i – co najciekawsze – jako element tejże kobiecości pokazują mężczyznę. Pierwszy tomik nosił tytuł „Tylko miłość” – bo miłość to stwarzanie samego siebie od nowa, miłość to prawdziwe życie, tu, na tym świecie, realnym i fizycznym. „Życie wieczne jest życiem, a jednak nim nie jest” – konkluduje Poetka.

Poezja to najbardziej elitarny rodzaj literacki, najszlachetniejsza ze sztuk słowa, nie przeznaczona dla „każdego”, tylko dla ludzi wrażliwych, takich jak Państwo. Czytajmy ją zatem, słuchajmy jej recytacji, chrońmy w ten sposób to, co w literaturze najpiękniejsze.

Włodzimierz Kowalewski

Więcej w poezja
Poezja warmińska w szkole w Jonkowie

Po raz dziesiąty w Zespole Szkól w Jonkowie odbył się konkurs poezji warmińskiej. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu uczniów ze szkół położonych na terenie historycznej Warmii. Jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV