Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Reaktywacja sieci tramwajów w Olsztynie wyróżniona przez Eco-Miasto 2020

fot. Przemysław Getka

Wydanie jest zbiorem dobrych praktyk zrealizowanych w polskich miastach i podsumowaniem ekologicznych trendów.

Olsztyn to laureat konkursu „Eco-Miasto” z 2018 roku. Do tegorocznej edycji ponownie zgłoszono olsztyńskie projekty. Tym razem w kategoriach zieleń miejska, gospodarka wodna i mobilność zrównoważona. Zanim zostaną ogłoszeni zwycięzcy, organizatorzy projektu “Eco-Miasto” prezentują zestawienie najbardziej udanych rozwiązań z całej Polski.

Ambasada Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID Warszawa oraz dziennik internetowy “Teraz Środowisko” w najnowszej publikacji doceniają sposób na rozładowanie natężenia ruchu drogowego i przywrócenie tramwajów w mieście.

Oprócz olsztyńskich rozwiązań w publikacji zostały wyróżnione cztery inne miasta w kategoriach: efektywność energetyczna, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, zieleń miejska. Wśród nich są Lublin, Białystok i Słupsk.

Mapa dobrych praktyk

Wraz z premierą publikacji ruszył Geoportal Eco-Miasto. Pod adresem mapa.eco-miasto.pl znajduje się interaktywna mapa najlepszych rozwiązań ekologicznych wprowadzanych w polskich miastach. Wskazane praktyki to dorobek miast zgromadzonych wokół projektu Eco-Miasto.

Celem Geoportalu jest zestawienie sprawdzonych rozwiązań wdrażanych w samorządach, prezentacja zmian, które zachodzą w Polsce w ostatnich latach oraz wzajemne inspirowanie do odważnych działań proekologicznych na lokalnym poziomie.

Baza pokazuje jak różnorodnie samorządy podchodzą do realizowania polityki zrównoważonego rozwoju. 7 lat trwania projektu Eco-Miasto zaowocowało zbiorem przykładów z różnorodnymi mechanizmami finansowania i sposobem angażowania mieszkańców. Choć lokalne uwarunkowania różnią się od siebie, wymiana myśli i doświadczeń zawsze oddziałuje twórczo i jest kluczowym elementem projektu Eco-Miasto. Olsztyn i inne zwycięskie miasta to realne przykłady na to, że postawienie ekologii jako priorytetu działania może nie tylko wspierać lokalną społeczność, ale i inspirować

– tłumaczy Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna “Teraz Środowisko”, współorganizatora projektu.

Geoportal jest przede wszystkim narzędziem analitycznym, dzięki któremu można badać aktywność miast czy regionów na przestrzeni lat oraz wyszukiwać rejony, które nie realizują zielonej polityki.

Eco-Miasto 2020

W każdej edycji projektu Eco-Miasto organizatorzy wybierają najciekawsze i najbardziej efektywne rozwiązania służące środowisku i lokalnej społeczności. Do tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto zgłosiło się aż 59 samorządów z 90 przeprowadzonymi projektami ekologicznymi. Ponad 60 procent zgłoszeń to zrealizowane projekty miast z poniżej 100 tysiącami mieszkańców.

Według organizatorów pokazuje to, że działania środowiskowe nie są już domeną jedynie wielkich miast – Wzrost zgłoszeń to sygnał, że ekologia staje się priorytetem coraz większego grona samorządowców.

Publikacja dostępna jest pod adresem www.eco-miasto.pl Eco-Miasto to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko.

fot. Przemysław Getka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za Eco-Miasto

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tramwaj, Olsztyn, ekologia, tramwaje
Od dziś działają Urząd Wojewódzki w Olsztynie i delegatury w Elblągu i Ełku. Zmieniły się dotychczasowe zasady funkcjonowania

Od dziś Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie oraz delegatury w Elblągu i Ełku wznawiają bezpośrednią obsługę interesantów. Czynne są między innymi wydziały: paszportowy, legalizacji pobytu cudzoziemców...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV