Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
IMIENINY: Agnieszki, Amalii, Czecha
EUR: 4.1665 CHF: 3.4777
USD: 3.3693 GBP: 4.777
Logowanie
 

Regionalne Obchody Dni Tarasa Szewczenki

Jubileuszowy koncert w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii z okazji 200 rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki. Fot. Krzysztof Pakulnicki

W sobotę i w niedzielę w trzech miastach regionu: Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie i Olsztynie odbywać się będą Regionalne Obchody Dni Tarasa Szewczenki.

Dla Ukraińców – prawosławnych i grekokatolików – to postać ikona. Poeta narodowy i malarz. Jak wspomina Stefan Migus – przewodniczący warmińsko-mazurskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce – każde ukraińskie dziecko wraz z modlitwą uczyło się wierszy Tarasa Szewczenki.
Moja babcia, która ledwo potrafiła czytać, nauczyła mnie wierszy na pamięć, i to jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te koncert są po to, żeby uczcić jego pamięć, jego utwory są wciąż aktualne – mówi Stefan Migus.

Obchody Dni Tarasa Szewczenki rozpoczynają się w sobotę koncertami w Lidzbarku Warmińskim i w Kętrzynie, a zakończą w niedzielę w Teatrze Jaracza w Olsztynie. Zaprosiliśmy dwie zasłużone artystki z Ukrainki, siostry Telniuk, które maja program poświęcony Tarasowi Szewczence i jeżdżą z nim na front. A także wystąpią nasze zespoły regionalne – zapowiada Stefan Migus.

Co roku obchody Dni Tarasa Szewczenki organizowane są w rocznicę jego urodzin i śmierci, która przypada 9 i 10 marca.
(ak/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stefan Migus
Odznaczenie dla Stefana Migusa

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia Polakom narodowości ukraińskiej. Srebrny krzyż zasługi otrzymał m.in. Stefan Migus - przewodniczący związku Ukraińców w okręgu olsztyńskim, a także szef redakcji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV