Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomoc dla hodowców drobiu dotkniętych ptasią grypą

Ptasia grypa

Od 1 lutego do końca miesiąca można ubiegać się o pomoc z budżetu państwa w związku z wystąpieniem w okolicy ptasiej grypy.

Chodzi o hodowców drobiu utrzymujących swoje stada w promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby. W tym promieniu zakazany jest skup mięsa. Wnioski o wsparcie przyjmować będą oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W sobotę ptasią grypę wykryto na fermie indyków w Tomarynach pod Gietrzwałdem. To pierwsze ognisko choroby na Warmii i Mazurach w ostatnich miesiącach.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przypomina, że część drobiu trzeba było wybić, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa. Takim hodowcom rekompensaty wypłacano już wcześniej. Teraz pomoc kierowana jest do rolników, którzy mają problem ze zbytem. W sumie kwota rekompensat wypłacana producentom drobiu, którzy ucierpieli wskutek ptasiej grypy, wyniesie 30 milionów złotych.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 35 ognisk wirusa H5N8 u drobiu hodowlanego i 26 przypadków u ptaków dzikich. Choroba wystąpiła w ponad połowie województw.

Posłuchaj relacji.

00:00 / 00:00

 

(as)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w indyki, drób, Tomaryny, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ptasia grypa, Wiceminister Rolnictwa Jacek Bogucki
Hodowcy dotknięci ptasią grypą dostaną rekompensaty

Od dziś do końca miesiąca można ubiegać się o pomoc z budżetu państwa w związku z wystąpieniem w okolicy ptasiej grypy. Chodzi o hodowców drobiu utrzymujących...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV