Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Remont dworca w Olsztynku pod znakiem zapytania. Konserwator zabytków wstrzymał prace

fot. Przemysław Getka

Konserwator zabytków wstrzymał remont dworca kolejowego w Olsztynku. Kontrola została przeprowadzona w związku z pracami inwestycyjnymi, które odbywają się na terenie budynku.

W trakcie kontroli stwierdzono, że część wystroju dworca i jego wyposażenia stanowią elementy oryginalne. W związku z tym wstrzymano skuwanie tynków, rozbiórkę drewnianego kiosku, płaskorzeźby oraz pozostałości łącznika między budynkami dworca i toalet

– poinformował Radio Olsztyn rzecznik prasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago.

00:00 / 00:00

Konserwator oczekuje, iż wykonawca zmieni projekt. Jest prawdopodobne, że urząd rozpocznie procedurę wpisania obiektu do rejestru zabytków. Przypomnijmy, iż okazały dworzec powstał przed wojną dla obsługi dziesiątków tysięcy turystów, którzy co roku przyjeżdżali do Olsztynka z całych Niemiec, by odwiedzać pobliskie Mauzoleum Hindenburga. Po wojnie usunięto z dworca nazistowską symbolikę i udekorowanie elementami polskimi: m.in płaskorzeźbą rycerza spod Grunwaldu, czy kamiennymi orłami.

Plan ich usunięcia przez kolejarzy spotkał się z krytyką ze strony mieszkańców, którzy rycerza uznają za symbol Olsztynka. Dworzec ma zostać odrestaurowany i zaadaptowany do potrzeb domu kultury. Część kolejowa, w tym poczekalnia zostanie przeniesiona do obiektu, w którym dawniej znajdowały się toalety.

Koszt remontu to 21 mln złotych.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, dworzec, kontrola, prace
Komfortowa podróż z Olsztyna do ościennych gmin. Kolejne drogi zostały wyremontowane

Z olsztyńskiego Gutkowa do Łupstychu, a dalej - do Gietrzwałdu. Dzięki remoncie ulic Gościnnej, Kresowej, Wołodyjowskiego, Żurawiej i Perkoza w końcu możliwa jest szybka i komfortowa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV