Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Remont ulicy Partyzantów wstrzymany. Czy odkryty cmentarz zostanie zabytkiem?

Fot. FB Rafała Bętkowskiego

Remont ulicy Partyzantów w Olsztynie został wstrzymany po tym, jak Stowarzyszenie Święta Warmia złożyło wniosek o wpisanie części terenu do rejestru zabytków.

Okazało się bowiem, że zaplecze Komendy Wojewódzkiej Policji, gdzie miała powstać nowa sieć kanalizacyjna, to teren cmentarza. Na pogrzebane ciała natknęli się robotnicy pod koniec lutego. W maju archeolog potwierdził, że w tym miejscu jest nekropolia ewangelicka, zamknięta w latach 60.

Ratusz planował przeprowadzenie ekshumacji, która miałaby się odbyć jesienią. W piątek na zaproszenie prezydenta Piotra Grzymowicza w ratuszu spotkali się wszyscy zainteresowani tą sprawą. Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Barton poinformował, że wniosek stowarzyszenia wstrzymuje na tym terenie wszelkie prace. Zdaniem prezesa Bachmury można pogodzić zachowanie cmentarza i kontynuowanie prac.

Widzimy techniczne możliwości. Czekamy na projekty, jednak dużo będzie zależeć od konserwatora zabytków

– powiedział Bogdan Bachmura.

00:00 / 00:00

Na tej nekropolii pochowano wieloletniego burmistrza Olsztyna Oskara Beliana.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, cmentarz, bachmura, Partyzantów, wstrzymany
Młodzi ludzie z trzech państw odnowili wojenny cmentarz. „W takich miejscach uczymy się historii zarówno naszego regionu, jak i Europy”

Młodzi ludzie z Polski, Niemiec i Węgier wspólnie odnowili cmentarz z czasów I Wojny Światowej w Wielbarku. To część wieloletniego projektu realizowanego przez Fundację Borussia. Cmentarz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV