Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Renata Gieszczyńska: pomnik gen. Czerniachowskiego musi zostać usunięty

Renata Gieszczynska. Fot. Łukasz Węglewski

Pomnik generała Czerniachowskiego w Pieniężnie nie wypełnia definicji pomnika i nie podlega ochronie prawno-karnej. Upamiętnia osobę, której nie przysługuje cześć i musi został usunięty – uważa Renata Gieszczyńska – historyk z olsztyńskiej delegatury IPN.

Usunięcie pomnika radzieckiego generała w Pieniężnie może zaostrzyć protesty ze strony Rosji. Renata Gieszczyńska podkreśla, że stanowisko polskie nie może być inne, ponieważ generał Czerniachowski odpowiada za rozbrojenie, internowanie i zesłanie do obozów 8 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie.

Renata Gieszczyńska pytana o przyszłość tzw. szubienic w Olsztynie powiedziała, że nic nie szkodzi, żeby pomnik zniknął z przestrzeni miejskiej.

Burmistrz Pieniężna – Kazimierz Kiejdo – rozpoczął zbiórkę pieniędzy na demontaż pomnika generała. Usunięcie pomnika to koszt około 70 tysięcy złotych.

Do wysłuchania rozmowy z Renatą Gieszczynską zaprasza Michał d’Obyrn

00:00 / 00:00

(pświn/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, IPN, Pieniężno, pomnik, gen. Czerniachowski
Urszula Pasławska: zdecydowałam się na drogę polityka

Po raz kolejny chcę kandydować do Sejmu - przyznała w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Urszula Pasławska. Urszula Pasławska dodaje, że listy wyborcze...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV