Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
IMIENINY: Maury, Milany, Tomasza
EUR: 4.2746 CHF: 3.6807
USD: 3.5651 GBP: 4.8369
Logowanie
 

Reportaż

Reportaż radiowy w Polsce jest gatunkiem szczególnym, a jego uprawianie autorów nobilituje. Przez lata starano się ten fakt podkreślać. Na przykład nazywając twórców radiowych reportaży – reportażystami. Albo mówiąc o reportażu literackim. Wzięło się to wszystko po trosze z ambicji, ale przede wszystkim z tego, że w czasach słusznie minionych, radiowa twórczość nie pozostawała pod tak specjalnym nadzorem jak telewizyjna czy prasowa. W efekcie powstawały reporterskie perełki bliższe literaturze niż publicystyce. Przecież wiele seriali telewizyjnych, jak choćbyDom, miały swoje radiowe pierwowzory. Marzeniem wielu radiowców było znaleźć się w tym środowisku. Dla dziennikarzy rozgłośni regionalnych reportaż był bodaj największą szansą wybicia na antenach ogólnopolskich. Oprócz popularności i pozycji zawodowej oznaczało to także znacznie większe zarobki. W latach siedemdziesiątych reportaż radiowy był mocną stroną olsztyńskiego programu. Także na antenie ogólnopolskiej. W gatunku tym specjalizowali się m.in. Maryna Okęcka-Bromkowa, Piotr Napiórkowski, Wojciech Ogrodziński. i Ireneusz Iwański. W latach osiemdziesiątych tradycje gatunku kontynuowali Władysław Bogdanowski i Andrzej Śleszyński. A ostatnimi laty Mirosław Sochacki, Marta Żywiec, Alicja Kulik, Ewa Zdrojkowska-Ogrodowczyk, Anna Minkiewicz-Zaremba i Mariusz Borsiak.

W czasach rozgłośni reportaże wielokrotnie przynosiły autorom nagrody. Maryna Okęcka-Bromkowa właśnie reporterskim wędrówkom Tropami ludzi i pieśni zawdzięczała Złoty Mikrofon – najważniejszy radiowy laur. Nagrody w ogólnopolskich konkursach zdobywali Wojciech Ogrodziński, Ireneusz Iwański, Władysław Bogdanowski i Andrzej Śleszyński.

Wielu laureatów jest także wśród kolejnych generacji olsztyńskich radiowców. Sukcesy odnosili: Marta Żywiec, Alicja Kulik, Anna Minkiewicz-Zaremba, Ewa Zdrojkowska, Mariusz Borsiak, Mariusz Bojarowicz, Mirosław Sochacki.

Wyobrażenie o tym, jaki był reportaż w Radiu Olsztyn i jak się zmieniał, dał przegląd najlepszych audycji z tego gatunku, który poprzedził obchody 60-lecia.

Wśród radiowych działań, które mają ogólnopolską renomę i ustaloną markę jest konkurs na Reportaż Radiowy „Pogranicze”, organizowany przez Radio Olsztyn od kilkunastu lat. O jego pozycji świadczy liczba nadsyłanych co roku audycji i udział najwybitniejszych polskich reporterów. Jego celem jest pokazywanie ludzi żyjących na styku rożnych kultur, wyznań i narodowości. I tego czym jest to, co w socjologii bywa nazywane wielokulturowością. Krótko mówiąc, opowiadanie o tym jak żyją ludzie, którym miejsce zamieszkania i sąsiadów wybierali inni.

dalej>


/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV