Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rewelacyjny „Dogman” już w kinach. Kim jest jego tajemnicza gwiazda?

Marcello Fonte. Fot. ze strony www.filmweb.pl

To jego pierwsza ważna rola, a przyniosła mu Nagrodę dla Najlepszego Aktora w Cannes i ponad 10-minutowe owacje na stojąco po premierowym pokazie na festiwalu.

„Pomyślałem: to na pewno pomyłka!” – wspomina Marcello Fonte, który w najnowszym filmie Matteo Garrone Dogman wcielił się w psiego fryzjera, który musi się odgryźć, i stał się rewelacją festiwalu.

„Połączenie Ala Pacino, Bustera Keatona i Roberta Benigniego” – rozpisywali się po festiwalu w Cannes dziennikarze na całym świecie. Ale zanim trafił na czerwony dywan, Marcello Fonte przewracał omlety w rzymskiej restauracji, grał na bębnie, sprzedawał warzywa, a nawet nadzorował więzienną trupę teatralną. A wszystko to robił z nieodłącznym uśmiechem na twarzy, wierząc, że kiedyś nadejdzie jego moment.

I nadszedł. Matteo Garrone podkreśla, że bez inspiracji, jaką obudził w nim Fonte, nie byłoby Dogmana. „To jego urok, jego jakby starożytna twarz, która zdaje się pochodzić z Włoch, które zanikają, sprawiła, że znalazłem klucz do historii, z którą zmagałem się od lat” – przyznaje reżyser. A Fonte śmieje się: „Z Matteo to była miłość od pierwszego wejrzenia!”.

Gwiazda Dogmana pochodzi z z Kalabrii, jednego z najbiedniejszych rejonów Włoch. Jego rodzina utrzymywała się z rolnictwa. Jako nastolatek Fonte opuścił wieś i wyprowadził się do Rzymu gdzie, pod wpływem brata, reżysera, zainteresował się aktorstwem i otrzymał pierwsze role telewizyjne i filmowe. To wówczas zagrał epizod w Gangach Nowego Jorku Martina Scorsese. Tam też narodziła się słynna już anegdota. Marzeniem Fonte było zdjęcie z grającym w filmie główną rolę Leonardo di Caprio, więc kiedy aktor dał się już namówić, rozgorączkowany Fonte szturchnął odpoczywającego akurat obok faceta w cylindrze i zapytał, czy nie zrobiłby im zdjęcia. Nieznajomy uprzejmie spełnił prośbę, po czym oddalił się. Okazało się, że był to Daniel Day-Lewis, który w dodatku okazał się całkiem niezłym fotografem, bo zdjęcie Fonte z dwukrotnie od niego większym di Caprio nadal robi furorę w sieci.

Skąpane w deszczu i kokainie włoskie miasteczko i opowieść o małym, wielkim człowieku — psim fryzjerze, który musi się odgryźć. Dogman w kinach już 14 września!

Więcej o „Dogmanie” w najbliższym „Do Zobaczenia” w Polskim Radio Olsztyn. Zapraszamy w piątek 14 września po 13.30

 

Autor: Ł.A/M2Films
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, aktor, Cannes
Ostre słowa reżysera znanego z twardej walki z reżimem Putina

Pora działać ws. uwięzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa - zaapelował we wtorek w Toronto Siergiej Łoźnica, którego dwa najnowsze filmy "Donbas" i "Proces" mają...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV