Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ring polityczny – o wzmocnieniu północnej flanki NATO, reformie podatkowej i wyborach w USA

Audycja Ring polityczny – od lewej: Mirosław Sochacki (prowadzący), Jarosław Słoma (PO), Henryk Falkowski (Kukiz 15), Mirosław Pampuch (Nowoczesna) i Konrad Kazaniecki (PSL). Fot. Łukasz Węglewski

W kolejnej audycji Ring polityczny przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych, mających w Sejmie kluby parlamentarne dyskutowali o wzmocnieniu północnej flanki NATO, reformie podatkowej i kampanii wyborczej w USA.

W studiu Polskiego Radia Olsztyn gośćmi Mirosława Sochackiego byli:

  • Dariusz Rudnik (Prawo i Sprawiedliwość)
  • Henryk Falkowski (Kukiz 15)
  • Jarosław Słoma (Platforma Obywatelska)
  • Konrad Kazaniecki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
  • Mirosław Pampuch (Nowoczesna)

Poruszono następujące tematy:

  • Wzmocnienie północnej flanki NATO szansą gospodarczą dla regionu? Burmistrzowie miast, takich jak Giżycko czy Orzysz przygotowują ofertę dla NATO-wskich żołnierzy, jacy znajdą się na ich terenie. Czy daje to możliwość wejścia na teren Warmii i Mazur jakiejś gałęzi przemysłu obronnego lub przynajmniej rozwoju jakiejś branży około wojskowej?
  • Reforma podatkowa. Ministerstwo Finansów proponuje przedłużenie obecnych podwyższonych stawek VAT do końca 2018 roku. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości proponują również utrzymanie kwoty wolnej od opodatkowania na kolejny rok. Tymczasem podwyższenie tej kwoty do 8 tysięcy złotych było jedną ze sztandarowych obietnic PiS w kampanii wyborczej. Na Sejmowej tapecie Utrzymanie podwyższonych stawek VAT-u i zaostrzenie kar dla oszustów – zakłada projekt zmian w podatku od towarów i usług proponowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacją zajęli się posłowie. Szykowana jest też tzw. “duża” nowela ustawy o VAT. Tam mają się znaleźć zapisy mające ograniczyć nadużycia i uszczelnić pobór podatku VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w piątek w Sejmie. Czy propozycje są niezbędne w sytuacji innych finansowych priorytetów partii rządzącej?
  • Finisz kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Wtorek będzie dniem wyborów prezydenckich w USA. Wszystko się może zdarzyć, słupki poparcia się wahają, choć aktualnie to Hillary Clinton jest faworytką. Według najnowszych sondaży, kandydatka Demokratów utrzymuje niewielką tylko przewagę nad Donaldem Trumpem. W mijającym tygodniu szanse miliardera na prezydenturę wzrosły. Polacy patrzą na te wybory z perspektywy przyszłych kontaktów naszego kraju z największym światowym mocarstwem i zastanawiają się: Donald czy Hilary. Czyja kandydatura będzie lepsza dla Polski?

……………………………………….

Posłuchaj całej audycji Ring polityczny

00:00 / 00:00

……………………………………….

Henryk Falkowski (Kukiz15)

Jednym z tematów dyskusji było umiejscowienie m.in.w naszym regionie amerykańskiego batalionu, stanowiącego wschodnia flankę NATO.

– To dobra prognoza dla rozwoju regionu, ponieważ obecność amerykańskiego wojska oprócz bezpieczeństwa może przełożyć się inwestycje – uważa Henryk Falkowski z Kukiz 15.

Jarosław Słoma (PO)

00:00 / 00:00

Z kolei Jarosław Słoma z Platformy Obywatelskiej uważa, że to czym już dysponuje region – daje szanse na pobudzenie lokalnej gospodarki.

00:00 / 00:00

Politycy rozmawiali również o projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych trafił do sejmowej komisji finansów publicznych. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości postulują w nim utrzymanie kwoty wolnej od podatku na obecnym poziomie.

Mirosław Pampuch (Nowoczesna)

Poseł Nowoczesnej Mirosław Pampuch zarzucił PiS-owi bezczynność.

00:00 / 00:00

Dariusz Rudnik (PiS)

Olsztyński radny PiS Dariusz Rudnik zapewniał, że kwota wolna od podatku zostanie podwyższona.

00:00 / 00:00

Przedstawiciel PSL Konrad Kazanieckipowiedział, że Stronnictwo właśnie składa swój

Konrad Kazaniecki (PSL)

projekt, w którym chce podwyższenia kwoty wolnej do 8 tysięcy złotych i wskazywał na plusy takiego rozwiązania.

00:00 / 00:00

Nowelizacja ustawy musi być zrealizowana do końca listopada.

……………………………………….
(ltek/karp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, Jarosław Słoma, Mirosław Pampuch, Dariusz Rudnik, dyskusja, Konrad Kazaniecki, Wojciech Falkowski
Elżbieta Gelert: Wszyscy czekamy na wielką reformę w ochronie zdrowia

O reformie służby zdrowia, działalności sejmowej oraz problemach związanych z Elblągiem opowiadała w Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gelert. Posłanka PO podkreśliła,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV