Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
IMIENINY: Eustachego, Faustyny, Renaty
EUR: 4.293 CHF: 3.7264
USD: 3.5821 GBP: 4.8277
Logowanie
 

Ring polityczny – o wzmocnieniu północnej flanki NATO, reformie podatkowej i wyborach w USA

Audycja Ring polityczny – od lewej: Mirosław Sochacki (prowadzący), Jarosław Słoma (PO), Henryk Falkowski (Kukiz 15), Mirosław Pampuch (Nowoczesna) i Konrad Kazaniecki (PSL). Fot. Łukasz Węglewski

W kolejnej audycji Ring polityczny przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych, mających w Sejmie kluby parlamentarne dyskutowali o wzmocnieniu północnej flanki NATO, reformie podatkowej i kampanii wyborczej w USA.

W studiu Polskiego Radia Olsztyn gośćmi Mirosława Sochackiego byli:

  • Dariusz Rudnik (Prawo i Sprawiedliwość)
  • Henryk Falkowski (Kukiz 15)
  • Jarosław Słoma (Platforma Obywatelska)
  • Konrad Kazaniecki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
  • Mirosław Pampuch (Nowoczesna)

Poruszono następujące tematy:

  • Wzmocnienie północnej flanki NATO szansą gospodarczą dla regionu? Burmistrzowie miast, takich jak Giżycko czy Orzysz przygotowują ofertę dla NATO-wskich żołnierzy, jacy znajdą się na ich terenie. Czy daje to możliwość wejścia na teren Warmii i Mazur jakiejś gałęzi przemysłu obronnego lub przynajmniej rozwoju jakiejś branży około wojskowej?
  • Reforma podatkowa. Ministerstwo Finansów proponuje przedłużenie obecnych podwyższonych stawek VAT do końca 2018 roku. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości proponują również utrzymanie kwoty wolnej od opodatkowania na kolejny rok. Tymczasem podwyższenie tej kwoty do 8 tysięcy złotych było jedną ze sztandarowych obietnic PiS w kampanii wyborczej. Na Sejmowej tapecie Utrzymanie podwyższonych stawek VAT-u i zaostrzenie kar dla oszustów – zakłada projekt zmian w podatku od towarów i usług proponowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacją zajęli się posłowie. Szykowana jest też tzw. “duża” nowela ustawy o VAT. Tam mają się znaleźć zapisy mające ograniczyć nadużycia i uszczelnić pobór podatku VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w piątek w Sejmie. Czy propozycje są niezbędne w sytuacji innych finansowych priorytetów partii rządzącej?
  • Finisz kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Wtorek będzie dniem wyborów prezydenckich w USA. Wszystko się może zdarzyć, słupki poparcia się wahają, choć aktualnie to Hillary Clinton jest faworytką. Według najnowszych sondaży, kandydatka Demokratów utrzymuje niewielką tylko przewagę nad Donaldem Trumpem. W mijającym tygodniu szanse miliardera na prezydenturę wzrosły. Polacy patrzą na te wybory z perspektywy przyszłych kontaktów naszego kraju z największym światowym mocarstwem i zastanawiają się: Donald czy Hilary. Czyja kandydatura będzie lepsza dla Polski?

……………………………………….

Posłuchaj całej audycji Ring polityczny

Ring polityczny

……………………………………….

Henryk Falkowski (Kukiz15)

Jednym z tematów dyskusji było umiejscowienie m.in.w naszym regionie amerykańskiego batalionu, stanowiącego wschodnia flankę NATO.

– To dobra prognoza dla rozwoju regionu, ponieważ obecność amerykańskiego wojska oprócz bezpieczeństwa może przełożyć się inwestycje – uważa Henryk Falkowski z Kukiz 15.

Jarosław Słoma (PO)

Henryk Falkowski

Z kolei Jarosław Słoma z Platformy Obywatelskiej uważa, że to czym już dysponuje region – daje szanse na pobudzenie lokalnej gospodarki.

Jarosław Słoma

Politycy rozmawiali również o projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych trafił do sejmowej komisji finansów publicznych. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości postulują w nim utrzymanie kwoty wolnej od podatku na obecnym poziomie.

Mirosław Pampuch (Nowoczesna)

Poseł Nowoczesnej Mirosław Pampuch zarzucił PiS-owi bezczynność.

Mirosław Pampuch

Dariusz Rudnik (PiS)

Olsztyński radny PiS Dariusz Rudnik zapewniał, że kwota wolna od podatku zostanie podwyższona.

Dariusz Rudnik

Przedstawiciel PSL Konrad Kazanieckipowiedział, że Stronnictwo właśnie składa swój

Konrad Kazaniecki (PSL)

projekt, w którym chce podwyższenia kwoty wolnej do 8 tysięcy złotych i wskazywał na plusy takiego rozwiązania.

Konrad Kazaniecki

Nowelizacja ustawy musi być zrealizowana do końca listopada.

……………………………………….
(ltek/karp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w polityka, Jarosław Słoma, Mirosław Pampuch, Dariusz Rudnik, dyskusja, Konrad Kazaniecki, Wojciech Falkowski
Elżbieta Gelert: Wszyscy czekamy na wielką reformę w ochronie zdrowia

O reformie służby zdrowia, działalności sejmowej oraz problemach związanych z Elblągiem opowiadała w Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gelert. Posłanka PO podkreśliła,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV