Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ring polityczny:o proteście opozycji, dłużnikach alimentacyjnych i walce ze smogiem

Od lewej:Leszek Śpiewak (PSL), Anna Wasilewska (PO), Mirosław Sochacki, Wiesław Gosk (Nowoczesna) i Henryk Falkowski (Kukiz‘15)

O sytuacji po proteście opozycji w Sejmie, rankingu alimentacyjnych dłużników, w którym Warmia i Mazury zajmują czołowe miejsce oraz Polsce w smogu i rządowym sposobie na zdrowsze powietrze.

Gośćmi Mirosława Sochackiego byli:

 • Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska
 • Henryk Falkowski – Kukiz’15
 • Wiesław Gosk – Nowoczesna
 • Leszek Śpiewak – Polskie Stronnictwo Ludowe

……………………………………………………………..

Posłuchaj audycji Ring polityczny

00:00 / 00:00

………………………………………………………………

Dyskutowano o:

 • Zawieszonym proteście posłów opozycji
  Sejm zbierze się ponownie 25 stycznia. Platforma Obywatelska zakończyła blokadę sali plenarnej po 27 dniach, Nowoczesna – nieco wcześniej. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada ukaranie posłów, którzy poprzez okupację mównicy mieli złamać prawo. Zdarzały się już kary, ale to będzie chyba pierwszy przypadek na „masową” skalę.
 • Polscy dłużnicy alimentacyjni
  Dłużnicy są winni swoim dzieciom już ponad 10,5 miliarda złotych, a największy odsetek takich dłużników jest na Warmii i Mazurach. Projekt nowelizacji ustawy, która ma ułatwić egzekwowanie alimentów oraz utrudnić uchylanie się od ich płacenia przewiduje, że wystarczą np. 3 miesiące uchylania się od płatności, by narazić się na karę. Dziś Kodeks karny mówi jedynie ogólnie o „uporczywym uchylaniu się” od alimentacyjnego obowiązku. Minister sprawiedliwości podkreśla, że nowe przepisy nie uderzą w tych, którzy nie płacą alimentów, ponieważ sami są w prawdziwej biedzie, spowodowanej np. bezrobociem. Rozwiązania idą w parze z wcześniejszymi, prorodzinnymi ustawami. Proponowane zmiany są zbliżone np. do przepisów obowiązujących we Francji, gdzie rodzice, którzy unikają płacenia alimentów przez 2 miesiące, narażają się na karę 2 lat więzienia. Surowsze kary od proponowanych w projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości funkcjonują w Niemczech, gdzie za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego można trafić do więzienia na 3, a nawet na 5 lat.
 •  Walka ze smogiem
  Mateusz Morawiecki zapowiada, że w walce ze smogiem ma pomóc między innymi specjalny program Czyste Powietrze. Wicepremier, minister rozwoju i finansów powiedział, że Komitet Ekonomiczny wypracował szereg propozycji dotyczących poprawy jakości powietrza, którymi zajmie się Rada Ministrów. Mateusz Morawiecki zapowiada dużą poprawę w stosunku do działań podejmowanych do tej pory. Wicepremier dodał, że propozycji dotyczących sposobów walki ze smogiem jest wiele, a propozycjami Komitetu Ekonomicznego rząd zajmie się w najbliższy wtorek. Przykład jednej tylko olsztyńskiej dzielnicy Dajtki pokazuje, na ile poważny jest ten problem.

Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska

Leszek Śpiewak – Polskie Stronnictwo Ludowe

Wiesław Gosk – Nowoczesna

Henryk Falkowski – Kukiz’15

Od lewej siedzą: Leszek Śpiewak (PSL), Anna Wasilewska (PO), Mirosław Sochacki, Wiesław Gosk (Nowoczesna) i Henryk Falkowski (Kukiz‘15)

(bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, sejm, protest, politycy, alimenty, dłużnicy, powietrze, opozycja
Na Warmii i Mazurach jest najwięcej dłużników alimentacyjnych

Polscy dłużnicy alimentacyjni są winni swoim dzieciom już ponad 10 i pół miliarda złotych, a największy odsetek takich dłużników jest na Warmii i Mazurach. Według Krajowego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV