Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Robotnicy podczas remontu kościoła znaleźli skarby z XVII wieku. Zobacz zdjęcia

Skarb odnaleziony w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie. Fot. D. Grzymska

Pod posadzką, po demontażu stalli, znaleziono ceramiczny glazurowany kubek z uchem, wypełniony monetami. Skarb ukryto pod ziemią w północno-zachodnim narożniku prezbiterium, przy tzw. łuku tęczowym.

Po wstępnych oględzinach można stwierdzić, że są to monety z XVII wieku. Wśród nich srebrne monety koronne z czasów króla Zygmunta III Wazy. Jest również wiele szelągów pruskich księcia Jerzego Wilhelma Hohenzollerna, który był lennikiem Rzeczypospolitej. Badania archeologiczne mają związek z trwającym w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie kompleksowym remontem i pracami konserwatorsko-budowlanymi, które potrwają do 2021 r.

Kościół św. Andrzeja Apostoła wzniesiono wraz z klasztorem franciszkanów pod koniec XIV wieku. Barczewski konwent zakonny – podobnie jak inne pruskie klasztory – podupadł i opustoszał w okresie reformacji w pierwszej połowie XVI w. Przywrócono mu blask dzięki życzliwości biskupów warmińskich, w tym bratanka króla Stefana Batorego – bp. Andrzeja Batorego, który osadził w zrujnowanym klasztorze bernardynów i przyczynił się do przebudowy świątyni w duchu renesansu.

Konwent bernardynów został zlikwidowany przez władze pruskie w 1810 r. Dopiero po II wojnie światowej do Barczewa powrócili franciszkanie, którzy odzyskali kościół św. Andrzeja Apostoła.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Miejsce znalezienia skarbu. Fot. D. Grzymska

Dr Arkadiusz Koperkiewicz archeolog i Wojciech Zenderowski historyk barczewski. Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, Barczewo, skarb, monety, uwaga, pilne
Kajakarze znaleźli ciało mężczyzny w Łynie. Służby badają okoliczności śmierci

Makabryczne odkrycie kajakarzy w Olsztynie. W Łynie w okolicy ulicy Radiowej po godzinie 14 turyści podczas spływu kajakowego zauważyli ciało w wodzie. Na miejsce przyjechali strażacy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV