DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro

Rocznica brązowego medalu IO elbląskiej panczenistki

54 lata temu Helena Pilejczyk zdobyła brązowy medal w biegu na 1500 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Volley.

Elblążanka jechała w ostatniej parze z Rosjanką Lidią Skoblikową, która została mistrzynią olimpijską. Srebrny medal wywalczyła dawna koleżanka klubowa Heleny Pilejczyk Elwira Seroczyńska. Trenerem naszych panczenistek był też elblążanin Kazimierz Kalbarczyk.

Łyżwiarstwo szybkie kobiet debiutowało wtedy na Igrzyskach Olimpijskich. Do ostatniej chwili wyjazd Polek nie był pewny, bo nasi działacze nie liczyli na ich sukcesy. Tymczasem Seroczyńska i Pilejczyk zdobyły medale nr 2 i 3 dla Polski w zimowych igrzyskach.

Helena Pilejczyk zakończyła karierę sportową po 20 latach startów. Potem jako trener wychowała wielu znakomitych sportowców. Na lód jeszcze wróciła i jako weteranka była wielokrotnie mistrzynią świata i Europy. Do dziś jest bardzo aktywna, a 1 kwietnia obchodzić będzie 83 urodziny. Jej marzeniem jest zrobić rundę honorową na polskim krytym torze łyżwiarskim. (mstan/łw)

Więcej w łyżwiarstwo szybkie, Helena Pilejczyk
Elblążanin zdobył Puchar Polski w łyżwiarstwie szybkim

Adrian Wielgat z Orła Elbląg zdobył Puchar Polski w łyżwiarstwie szybkim na dystansach 1500 i 3000 metrów. W finałowych zawodach w Zakopanem na żadnym z tych...