Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Obchody 3 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie. Fot. D. Grzymska

Ponad sto osób uczestniczyło w Olsztynie w marszu i apelu pamięci poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej. W najbliższą środę mija 3. rocznica  tego tragicznego wydarzenia.

Uroczystości poprzedziła msza, na której metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba mówił, że „ta katastrofa jest przestrogą dla wszystkich żyjących„. Arcybiskup mówił w homilii, że w sprawie katastrofy smoleńskiej „dla jednych wszystko jest jasne, inni mają coraz więcej wątpliwości„. „Może w jakiejś nieokreślonej przyszłości będziemy wiedzieli o tej katastrofie więcej” – dodał arcybiskup Wojciech Ziemba.

To prawda, że katastrofa smoleńska mieści w sobie wiele znaków zapytania. Ale te ofiary są ostrzeżeniem dla żyjących (…), wskazują, że technika bywa zawodna. To jest ostrzeżenie dla nas, że nie znamy dnia ani godziny, w której przyjdzie nam dokonać żywota (…)

Szczątki prezydenckiego Tupelewa

Po mszy grupa nieco ponad stu osób wyruszyła w marszu z katedry na Starym Mieście główną ulicą Olsztyna pod Pomnik Wolności Ojczyzny. Na czele pochodu niesiono transparent z napisem „Katyń, Smoleńsk pamiętamy”. Wiele osób niosło biało-czerwone flagi oraz flagi z logo PiS. Niemy marsz przeszedł na Plac Solidarności, gdzie odbył się uroczysty apel poległych. Pochód zabezpieczały policja i straż miejska.

Apel pamięci prowadził poseł PiS Jerzy Szmit:

00:00 / 00:00

Poseł Jerzy Szmit wspominał: Aleksandra Szczygłę, bp. Tadeusza Płoskiego, Grażynę Gęsicką i Macieja Płażyńskiego, którzy związani byli z Warmią i Mazurami i zginęli w prezydenckim Tupolewie pod Smoleńskiem.

Bożena Ulewicz z Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskie,j odczytała fragmenty przemówienia, którego już nie zdążył odczytać w Lesie Katyńskim prezydent Lech Kaczyński:

00:00 / 00:00

Z kolei profesor Selim Chazbijewicz, przewodniczący Ruchu Społecznego im. śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego podkreślał zbieżność losów oficerów polskich, poległych w Katyniu i delegacji polskiej, która leciała na obchody ku ich czci:

00:00 / 00:00

Zdjęcia ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny złożono kwiaty i zapalono znicze, a na koniec odśpiewano hymn. Obchody zorganizowali m.in. Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości, Ruch Społeczny im. Prezydenta Lech Kaczyńskiego oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej.

W dniu katastrofy, w środę 10 kwietnia, na Placu Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odbędą się uroczystości, podczas których zapalonych zostanie 96 zniczy upamiętniających ofiary tragedii. Obchody zaplanowano w godzinach od 8:30 do 9:15. Zbiórka uczestników przy starym tunelu pod torami przy ul. Grunwaldzkiej o godzinie 8:20. (grzym/pap/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Smoleńsk, Olsztyn, Slider
Śpiew to zdrowie

Ostatnia "Dziecinada" upłynęła w muzycznym klimacie. Nasze studio odwiedzili goście z Pracowni Piosenki działającej przy Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Z Panią Judytą Mazur oraz jej podopiecznymi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV