Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznica sfałszowanych wyborów 1947 roku

Kolejka w lokalu wyborczym 19 stycznia 1947

70 lat temu w Polsce odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego. Historycy są zgodni, że wybory te zostały sfałszowane przez komunistów i przeprowadzono je z jawnym pogwałceniem zasad demokracji.

Demokratyczne wybory w Polsce były jednym z postanowień Konferencji Jałtańskiej. Miały być przeprowadzone możliwie szybko po zakończeniu działań wojennych. Komuniści zrobili jednak wszystko, aby je opóźnić, przygotowując się w tym czasie do całkowitego przejęcia władzy w Polsce.

Doktor Karol Sacewicz z IPN w Olsztynie mówi tu o pozbawianiu praw wyborczych, fałszowaniu wyników, zastraszaniu, aresztowaniach, pobiciach a nawet morderstwach, dokonywanych na kandydatach opozycji. W rezultacie tzw. blok demokratyczny, którego trzon stanowiła Polska Partia Robotnicza, uzyskał ponad 80 procent głosów. Jak podkreśla prof. Witold Gieszczyński, od tego czasu władzę w PRL sprawowali komuniści. Historyk Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego przypomina, że sytuację tę zmieniły dopiero wybory z czerwca 1989 roku.

Posłuchaj relacji Mirosława Sochackiego

00:00 / 00:00

Sfałszowane wybory 1947 roku

(msoch/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, sfałszowane
Marszałek na czele warmińsko-mazurskich ludowców

Gustaw Marek Brzezin wygrał wybory z Krzysztofem Hećmanem o fotel szefa wojewódzkich struktur PSL. Piąty wojewódzki zjazd, który odbywał się w Olsztynie, obserwował prezes krajowych struktur...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV