Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rodzice nie będą płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu? Resort zdrowia przygotowuje nowelizację ustawy

Czy już niedługo rodzice chorych dzieci zostaną zwolnieni z opłat  za nocne czuwanie  w szpitalu? W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nowelizacją ustaw o prawach pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta.

O zniesienie opłat apelowały wielokrotnie różne organizacje oraz sami rodzice. Koszt pobytu dorosłego, który opiekuje się dzieckiem w szpitalu to kilkanaście złotych. Dla Wiolety Reszki z Olsztyna, mamy Pawła, chorującego na ostrą białaczkę szpikową to spory wydatek, gdy musi z synem spędzić w szpitalu wiele miesięcy.

00:00 / 00:00

W szpitalu dziecięcym w Olsztynie koszt dobowego pobytu rodzica, czy opiekuna to kwota 15 złotych. Jak przyznaje dyrektorka placówki Krystyna Piskorz-Ogórek nie wszystkich stać na taki wydatek. Wówczas szpital stara się w tym pomóc, umarzając opłaty lub negocjując z rodzicem stawkę.

00:00 / 00:00

Łączny roczny koszt pobytu dorosłych w szpitalu to kwota powyżej 300 tysięcy złotych, więc dla szpitala byłoby to duże obciążenie

– mówi dyrektor Krystyna Piskorz-Ogórek.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że zmiany wejdą w życie za około 3 miesiące.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Wioleta Reszka z synem. Fot. D. Grzymska

Autor: D.Grzymska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, opłata
Poliklinika ma nowy sprzęt do radioterapii. Pacjenci w mniejszym stopniu odczują skutki uboczne

Zakład Radioterapii olsztyńskiej Polikliniki kończy 15 lat i uruchamia nowy akcelerator do naświetlania pacjentów chorych na raka. A to nie koniec inwestycji. Olsztyński Szpital MSWiA z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV