Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rodzinny Piknik „NAUKA też SZTUKA”

Już 23 czerwca 2018 r. naukowcy z Polskiej Akademii Nauk ponownie zamienią olsztyńską starówkę w wielkie laboratorium! Tego dnia odbędzie się czwarta edycja Rodzinnego Pikniku Polskiej Akademii Nauk „NAUKA też SZTUKA!”

Popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy od kuchni, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i zrozumienia zjawisk, które towarzyszą w codziennym życiu.

W tym roku na gości będzie czekało jeszcze więcej atrakcji. Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk. Odwiedzający będą mogli m.in sprawdzić jak wyglądają nogi bakterii i jakie magiczne właściwości mają ciecze nienewtonowskie. Zajrzą też w głąb naszych jezior i zbadają żyjący w nich zooplankton. Z pomocą archeologów odkryją skarby sprzed tysięcy lat, a fizycy jądrowi zdradzą im sekrety promieniowania kosmicznego.

Goście pikniku dowiedzą się również, czym jest arktyczny recycling, zaprojektują molekularne perły i pobawią się figurami Chladniego. Przyjrzą się z bliska różnego rodzaju protezom – sztucznym komorom i zastawkom – niezbędnym przy niektórych chorobach serca. Dowiedzą się też jak samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki np. z dodatkiem liofilizowanych owoców, i wcielą się w rolę biologów prowadzących badania nad ochroną zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Organizatorem Pikniku jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie i Miejski Ośrodek Kultury.

(ask)

 

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Olsztynie rozmawiają o przyszłości transportu kolejowego w Polsce Wschodniej

Polska Wschodnia, mimo pozytywnych zmian w ostatnich latach, nadal wymaga nakładów inwestycyjnych – mówił w Olsztynie wiceminister Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak. W stolicy regionu otworzył...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV