Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rodziny i seniorzy z rządowym wsparciem

Zmiany w polityce senioralnej i podsumowanie funkcjonowania programu 500+. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska odwiedziła w piątek (17 lutego) Olsztyn.

Punkt pierwszy to podsumowanie funkcjonowania programu rodzina 500+. Niedługo mija rok od jego uruchomienia, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaczęli w całej Polsce spotkania z samorządowcami odpowiedzialnymi za rozdzielanie świadczeń. Wiceminister Elżbieta Bojanowska spotkała się z samorządowymi urzędnikami z Warmii i Mazur. Jak mówiła po spotkaniu – uwag do programu nie było.

– Urzędnicy nie zgłaszali żadnych problemów. Mówili natomiast, że widać poprawę sytuacji materialnej rodzin. W mniejszych miejscowościach nie ma już np. zakupów na tak zwany „zeszyt” – wyjaśniała minister Bojanowska. Podkreślała też, że nie sprawdziły się obawy o marnotrawienie pieniędzy z 500+. Urzędy jeśli zauważą, że pieniądze nie są przeznaczane na dzieci, mogą zamienić pomoc finansową na rzeczową. Jednak takich przypadków w skali kraju jest bardzo mało, bo dotyczą 0,03 procent wydanych decyzji. Również na Warmii i Mazurach przypadków zamiany pomocy z finansowej na rzeczową było niewiele – na ponad 100 tysięcy rodzin otrzymujących 500+, tylko 31 otrzymało wsparcie rzeczowe. Ten przegląd programu będzie jeszcze trwał. Może zakończyć się niewielkimi korektami, natomiast nie będzie w nim żadnych zasadniczych zmian.

Natomiast od poniedziałku (20 lutego) rusza w nowej odsłonie program Senior+, do tej pory realizowany jako Senior-Wigor. Główne zmiany dotyczą finansowania miejsc, w których starsi ludzie mogliby przebywać w ciągu dnia. Do tej pory rząd finansował tzw. domy dziennego pobytu. Teraz też będzie, ale obniżył standardy ich budowy. Chodzi o to, by samorządy budujące domy dziennego pobytu nie musiały spełniać kryteriów tak naprawdę niepotrzebnych – np. wymogu, by w takim domu było oddzielne pomieszczenie na pralkę – wyjaśniała minister Bojanowska.

Marcin Jastrzębski, dyrektor departamentu polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, liczy na to, że takich domów także na Warmii i Mazurach będzie więcej. W ciągu ostatnich dwóch lat powstało zaledwie osiem, więc widać, że to mała liczba – podkreśla. Rząd w całym kraju na program Senior + chce wydać w tym roku 30 milionów złotych. W roku 2018 ta kwota może zostać podwojona.

 

(apiedz/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, senior, rodzina 500 plus, rodzina 500+, Elżbieta Bojanowska
Ekolodzy biją na alarm w sprawie Łyny – drogowcy działają

Niski poziom Łyny na zakolu w Rusi niedaleko Olsztyna. Wody ubyło ze względu na prace związane z budową obwodnicy miasta. Ekolodzy alarmują, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV