Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rodziny Katyńskie chcą uczyć historii młode pokolenie

Zdjęcia zamordowanych w Katyniu polskich oficerów. Fot. Ł. Węglewski

Musimy uczyć kolejne pokolenia – przekonywali przedstawiciele Rodzin Katyńskich z Warmii i Mazur. Dziś w Olsztynie podzielili się opłatkiem z przedstawicielami  instytucji rządowych, samorządowych oraz społecznych i kościelnych.

Jesteśmy bardzo otwarci na współpracę i spotkania z młodzieżą. Bardzo zależny nam na tym przekazie. Dlatego organizujemy m.in. wyjazdy do muzeum katyńskiego. Właśnie w ten sposób chcemy uczyć naszą młodzież historii.

– mówiła  prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie Barbara Gawlicka.

Przypominając o tej zbrodni i o tym, kto faktycznie jest oprawcą, a kto ofiarą przypominamy również o tym, że Polska byłaby zupełnie innym krajem, gdyby te osoby nie oddały życia.

– podkreślał dr Karol Sacewicz, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.

Rodziny Katyńskie to rodziny, które o tragicznym losie swoich bliskich dowiedziały się wiosną 1943 roku. W lesie Kozie Góry, w miejscowości Katyń położonej kilkanaście kilometrów na zachód od Smoleńska, na terenie ośrodka wypoczynkowego NKWD odkryto zbiorowe mogiły Polaków. Dzisiaj nazywamy je „dołami śmierci”. O tym fakcie świat dowiedział się 13 kwietnia 1943 z niemieckiego komunikatu.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Olsztyn – pomnik upamiętniających pomordowanych w Katyniu

Fotografie pomordowanych w Katyniu polskich oficerów. Fot. Ł. Węglewski

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Katyń
Olsztyńscy policjanci upamiętnili asp. Konstantego Wolskiego zamordowanego w Katyniu

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami i zaproszonymi gośćmi, złożył dziś znicze i kwiaty pod tablicą upamiętniającą funkcjonariusza asp. Konstantego Wolskiego. Przypomnijmy, że rok...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV