Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rok temu odszedł ks. Julian Żołnierkiewicz

Ks. Julian Żołnierkiewicz. Fot. Łukasz Węglewski

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci ks. infułata Juliana Żołnierkiewicza – kapelana Solidarności, duszpasterza akademickiego, patrona organizacji kombatanckich, honorowego obywatela Olsztyna.

Mieszkańcy Olsztyna wspominali postać zasłużonego księdza. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, gdzie ks. Żołnierkiewcz był przez ponad 30 lat proboszczem, odbyła się msza święta. Wcześniej, na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej, ks. abp senior Edmund Piszcz poświęcił pomnik ks. Żołnierkiewicza.

……….
Ks. Julian Żołnierkiewicz urodził się 23 maja 1931 roku w Odcedzie w województwie nowogródzkim (dziś Białoruś).

Z Olsztynem był związany był od 1951 roku, kiedy rozpoczął studia w Hosianum. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 roku, po których przez 3 lata był wikarym w Ełku.

W 1959 roku przeniósł się do Olsztyna na stale. Jako wikary, duszpasterz akademicki i przez dziesięciolecia proboszcz związany był z kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Mickiewicza.

W 1980 roku został kapelanem Solidarności.

Po 1989 roku współorganizował w Olsztynie organizacje kombatanckie i kresowe, powołał pomagające dzieciom stowarzyszenie „Arka” i opiekował się więźniami.

10 kwietnia 2010 roku – tuż po katastrofie samolotu prezydenckiego – w zastępstwie biskupa polowego Wojska Polskiego, gen. Tadeusza Płoskiego, który zginął w tej katastrofie, odprawiał na cmentarzu wojskowym w Katyniu mszę świętą w intencji żołnierzy – ofiar zbrodni, a także ofiar katastrofy.

Zmarł po ciężkiej chorobie – 25 października 2013 roku – w wieku 82 lat.

……….

Zobacz także:

Wewnątrz mam temperament choleryka

Film o ks. infułacie Żołnierkiewiczu

Ostatnie pożegnanie

……….

(łw)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, pamięć, rocznica
Czarny weekend na drogach Warmii i Mazur

Od piątku na trasach regionu doszło do 4 wypadków, w których zginęły 3 osoby. W piątek około godziny 23 w okolicach miejscowości Łomy, na drodze między...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV