Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rolnicy liczą straty. Samorządy otrzymują codziennie po kilkadziesiąt wniosków

Fot. Pixabay.com

Coraz więcej rolników z Warmii i Mazur składa wnioski o oszacowanie strat wywołanych suszą. Urząd Wojewódzki w Olsztynie informuje, że codziennie przybywa po kilkadziesiąt nowych wniosków.

Wnioski o oszacowanie strat wywołanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi wpłynęły na razie z 48 gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Najwięcej jest strat spowodowanych suszą – wnioski złożyły już 383 gospodarstwa i jak informuje Urząd Wojewódzki ta liczba rośnie z dnia na dzień. Dla porównania, jeszcze w piątek było 230 wniosków.

Komisje szacujące straty zajmują się nie tylko skutkami suszy. – To nie tylko susza, to także deszcz nawalny, gradobicie, powodzie, czy – w 3 gospodarstwach – huragan – informuje Bożenna Ulewicz z Urzędu Wojewódzkiego. Straty wywołane nawałnicami zgłosiły jak razie 204 gospodarstwa, gradem – 194. W sumie Urząd Wojewódzki dotychczas otrzymał informacje o blisko 900 gospodarstwach dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Specjalne komisje rozpoczęły już szacowanie rolniczych strat. Nie wiadomo, kiedy zakończą swoje prace. Gdy straty zostaną podliczone, rolnicy będą mogli zgłaszać się po pomoc finansową do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ubiegłym roku, tylko z powodu suszy, ARiMR wypłaciła warmińsko-mazurskim rolnikom odszkodowania w kwocie ponad 145 milionów złotych.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnicy, susza
Susza, przymrozki, grad, a nawet piorun. Zjawiska atmosferyczne wyrządziły szkody w uprawach, rolnicy składają wnioski

Na Warmii, Mazurach i Powiślu trwa szacowanie strat w rolnictwie. Do piątku 26 lipca do wojewody wpłynęły wnioski z czterdziestu ośmiu gmin o uruchomienie komisji do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV