Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rolnicy narzekają na suszę. Rząd zapowiada pomoc

Fot. K. Olszewski

Rolnicy będą mogli w większym stopniu liczyć na pomoc państwa w przypadku klęsk pogodowych. Niemal w całym kraju – w tym na Warmii i Mazurach produkcja rolna będzie zredukowana z powodu suszy. W tym samym czasie na południu Polski rolnicy walczą z powodziami.

Konieczne jest bezpośrednie wsparcie producentów żywności – co zakłada przedstawiony niedawno plan premiera Morawieckiego. O jego założeniach informował w Olsztynie Marcin Kazimierczuk z Regionalnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

Do tej pory dopłacaliśmy do 86 litrów w przeliczeniu na jeden hektar do produkcji roślinnej. Teraz mamy dopłacać również do produkcji zwierzęcej.

00:00 / 00:00

To ma zapewnić pomoc państwa m.in. podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Pomóc ma także ustabilizowanie cen na rynku rolnych – to ma być możliwe dzięki stworzeniu holdingu spożywczego, który zapewni rolnikom wyższe ceny skupu ich produkcji.

Do wojewody warmińsko-mazurskiego spłynęły wnioski ze wszystkich gmin regionu o szacowanie strat spowodowanych przez suszę. Dotyczy to ponad 400 hektarów gruntów i ponad 11 tysięcy gospodarstw. Wnioski o szacowanie szkód wciąż wpływają, a zaczynają się żniwa, dlatego komisje teraz intensywnie pracują. Najwięcej strat, a więc i wniosków jest z terenu wschodniej części Pojezierza Mazurskiego.

Rolnicy z nadzieją patrzą na propozycje rządu dotyczące rozbudowy systemu retencyjnego. Nie może być tak, że w jednym roku walczymy z zalewaniem, a w drugim z suszą – podkreśla przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Wiesław Domian. Sytuacji – jego zdaniem – nie uda się poprawić bez racjonalnego gospodarowania wodą i budowania małej i dużej retencji.

00:00 / 00:00

Komisje do tej pory oszacowały straty w ośmiu tysiącach gospodarstw rolnych na Warmii i Mazurach. Straty wynoszą od 30 do 50%, a w niektórych uprawach nawet 70%.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, susza, Wiesław Domian, Marcin Kazimierczuk
Susza wyrządziła szkody w ponad 90 tysiącach gospodarstw

Do tej pory ponad 90 tysięcy gospodarstw dotkniętych zostało skutkami suszy, to ponad 1,5 mln hektarów powierzchni upraw - poinformował w czwartek w Sejmie minister rolnictwa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV