Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Romuald Amborski: Roznosicielami wirusa ASF są ludzie, którzy szukają w lasach poroży jeleni

Romuald Amborski, łowczy okręgowy w olsztyńskim okręgu Polskiego Związku Łowieckiego. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Już nie dziki, ale ludzie są główną przyczyną roznoszenia się wirusa afrykańskiego pomoru świń – przyznawał w Porannych pytaniach Romuald Amborski, łowczy okręgowy w olsztyńskim okręgu Polskiego Związku Łowieckiego.

Zdaniem Romualda Amborskiego problem nasili się pod koniec lutego, gdy w lasach pojawią się osoby szukające poroży jeleni.

Roznosicielem wirusa, tzw. wektorem przenoszenia jest wiele czynników, ale głównie człowiek. Problem pojawi się w najbliższym czasie, bo ruszają ludzie, którzy będą szukać tzw. zrzutów. Pod koniec lutego i w marcu jelenie zrzucają poroże, które w tej chwili kosztuje około 100 złotych za kilogram więc w lesie jest więcej ludzi niż grzybiarzy.

Ponad 3 tysiące myśliwych i około 750 odstrzelonych dzików. To podsumowanie zbiorowych polowań wielkoobszarowych na dziki na terenie okręgu olsztyńskiego Polskiego Związku Łowieckiego. Takie dane przedstawił w Porannych pytaniach łowczy okręgowy w Olsztynie Romuald Amborski. Jak mówił, to nie są wielkie liczby w porównaniu z tym, ile dzików myśliwi odstrzelili podczas innych polowań.

Nie jest to żadna rzeź dzików, bo plan roczny, który wykonaliśmy w poprzednich latach wahał się w granicach 17-18 tysięcy w ciągu całego sezony, czyli od 1 kwietnia do 31 marca. W tym roku do 27 stycznia mamy 11 tysięcy 650 dzików, czyli jest ich dużo mniej.

Wielkoobszarowe polowania na dziki miały pomóc walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wykryto dotychczas ponad 400 dzików zakażonych tym wirusem. Wirus ASF na Warmii i Mazurach pojawił się pod koniec 2017 roku. Od tamtej pory do chwili obecnej wykryto ponad 400 przypadków tego wirusa u dzików. Było też 14 ognisk ASF w hodowlach świń. Ostatnie wykryto we wrześniu ubiegłego roku.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Romualdem  Amborskim

00:00 / 00:00

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, pomór świn, łowczy okręgowy, ASF, Polski Związek Łowiecki
Zbigniew Babalski: Mam nadzieję, że pozwolenie wodnoprawne rozwiązuje problem przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Zbigniew Babalski były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł PiS z Warmii i Mazur, gość Porannych pytań uważa, że decyzja Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV