Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosja domaga się wydania Asłana A.

Asłan A. twierdzi, że jest Abuhanem H. Jest doprowadzany do sądu przez antyterrorystów. Fot. Dorota Grzymska

Sąd Rejonowy w Olsztynie zwróci się do ministerstwa sprawiedliwości o nadesłanie dokumentów paszportowych Asłana A., który w Olsztynie ma proces o wymuszenia, a Rosjanie chcą go sądzić za zabójstwo.

Asłan A. twierdzi, że dokumenty zostały sfałszowane.

Asłan A. jest Czeczenem, który w Polsce zajmował się m.in. mieszanymi sztukami walki MMA. Twierdzi on, że w rzeczywistości nazywa się Abdul-kan K. i podaje, że wyjechał przed laty z Czeczenii, ponieważ walczył w II wojnie czeczeńskiej w oddziale Doku Umarowa przeciwko Rosjanom. Z tego powodu, jak twierdzi, Rosjanie chcą się na nim zemścić i wnieśli do Polski o jego ekstradycję. Oficjalnym jej powodem ma być to, że Rosjanie podejrzewają go o dokonanie zabójstwa w Kaliningradzie.

W olsztyńskim sądzie Asłan A. jest sądzony za to, że razem z trzema innymi osobami związanymi ze środowiskiem zawodników MMA miał stosować groźby i przemoc wobec osób, którym jego koledzy pożyczali pieniądze na wysoki procent. Asłana A. oskarżono też o wielokrotne wprowadzenie w błąd urzędników i wyłudzenie w ten sposób karty stałego pobytu w Polsce. Polskie władze wszczęły procedury, które mają Asłanowi A. odebrać prawo do pobytu w naszym kraju.

Jego adwokat mecenas Wojciech Wrzecionkowski podczas dzisiejszej rozprawy poinformował, że jego klient dopiero niedawno zobaczył dokumenty, które do Polski wysłała strona rosyjska wnosząc o jego ekstradycję. Jest to m.in. wniosek paszportowy Asłana A. Ten z kolei twierdzi, że nie wypisał takiego wniosku, że na dokumencie jest zupełnie inny podpis niż jego.

Sąd uwzględnił wniosek adwokata i kolejną rozprawę wyznaczył na 17 lipca.

W listopadzie ub. roku Sąd Okręgowy w Olsztynie zdecydował o dopuszczeniu możliwości ekstradycji Asłana A., taką decyzję podtrzymał miesiąc później Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Jest to jedynie opinia prawna dotycząca ewentualnej ekstradycji osoby ściganej, natomiast ostateczną decyzję w sprawie wydania Rosji Asłana A. podejmie minister sprawiedliwości.

(pap/gol/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Potwierdzała wykonanie pracy za łapówki

Zamiast odbyć zasądzoną karę – dawali łapówki lokalnej urzędniczce. Policjanci z wydziału do walki z korupcją komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie zatrzymali urzędniczkę z Kętrzyna. Kobieta...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV