Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosjanie oddadzą hołd generałowi Czerniachowskiemu

Pod pomnikiem generała Rosjanie złożyli wieńce. Fot. P. Krawczyk

Rosjanie zorganizowali legalne uroczystości pod pomnikiem generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie.

Pod koniec 2013 roku władze Pieniężna podjęły decyzję o likwidacji pomnika. W odpowiedzi Rosjanie, w lutym zeszłego roku, pod niszczejącym i zapomnianym monumentem zorganizowali, w rocznicę śmierci generała, uroczystości z udziałem ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce i gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego. O planowanych uroczystościach nie poinformowali jednak strony polskiej.

Pomnik radzieckiego bohatera w Pieniężnie. Fot. K. Kaszubski

Tym razem, jak zapewnił wicekonsul Igor Kowala z konsulatu generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, uroczystości przebiegały za zgodą władz Pieniężna i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo potwierdził, że Rosjanie zwrócili się do niego z prośbą o wydanie zgody na przeprowadzenie uroczystości oraz poprosili o uporządkowanie terenu wokół pomnika.

Generał armii Iwan Czerniachowski, najmłodszy z dowódców Armii Czerwonej dla Rosjan jest bohaterem II Wojny Światowej. Dla Polaków to zbrodniarz, który podstępem aresztował dowódcę Wileńskiego Okręgu AK ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” oraz większość dowódców Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego. Czerniachowski doprowadził do wywiezienia do gułagów 6 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, z których wielu zmarło w obozach. (karp/kasz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosjanie, Pieniężno
Rosjanie przyjadą oddać hołd generałowi Czerniachowskiemu

Radziecki generał Iwan Czerniachowski, najmłodszy z dowódców Armii Czerwonej, dla Rosjan jest bohaterem II wojny światowej, dla Polaków zbrodniarzem. Iwan Czerniachowski podstępem aresztował dowódcę Wileńskiego Okręgu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV