Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosjanie przyjadą oddać hołd generałowi Czerniachowskiemu

Rosjanie odmalowali pomnik generała Iwana Czerniachowskiego. Fot. K. Kaszubski

Radziecki generał Iwan Czerniachowski, najmłodszy z dowódców Armii Czerwonej, dla Rosjan jest bohaterem II wojny światowej, dla Polaków zbrodniarzem.

Iwan Czerniachowski podstępem aresztował dowódcę Wileńskiego Okręgu AK ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego ps. Wilk. Aresztował też większość dowódców Armii Krajowej z Okręgu Wileńskiego i doprowadził do wywiezienia do obozów około 6 tysięcy polskich żołnierzy AK, z których wielu zmarło w obozach.

Na początku lat 70. ubiegłego wieku pod Pieniężnem, w pobliżu miejsca gdzie 70 lat temu zginął generał Czerniachowski, stanął pomnik ku jego czci. Przez lata pomnikiem nikt się nie interesował. Teraz jest przedmiotem poważanego międzynarodowego sporu.

Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubkiego

00:00 / 00:00

W najbliższą niedzielę 15 lutego, o godzinie 13, pod pomnikiem radzieckiego generała w Pieniężnie, Rosjanie chcą zorganizować rocznicowe uroczystości. Ma w nich wziąć udział ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce.

Rosjanie chcą żeby pomnik generała Iwana Czerniachowskiego został w Pieniężnie. Fot. W. Andrearczyk

Pod koniec 2013 roku władze Pieniężna podjęły decyzję o likwidacji pomnika. W odpowiedzi na to, w rocznicę śmierci Czerniachowskiego w lutym ubiegłego roku, pod niszczejącym i zapomnianym pomnikiem Rosjanie zorganizowali uroczystości z udziałem ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce i gubernatora obwodu kaliningradzkiego. O planowanych uroczystościach nie poinformowano strony polskiej.

Rosjanie chcą żeby pomnik generała Iwana Czerniachowskiego został w Pieniężnie. Fot. W. Andrearczyk

Tym razem jak twierdzi wicekonsul Igor Kowala z konsulatu generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku uroczystości będą przebiegać za zgodą władz Pieniężna i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo potwierdził, że Rosjanie zwrócili się do niego z prośbą o zezwolenie na przeprowadzenie uroczystości. Rosjanie poprosili też o zgodę na uporządkowanie terenu wokół pomnika. O planowanych uroczystościach wie wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, ale nie o trzymał zaproszenia na te obchody.

W 69. rocznicę śmierci generała Czerniachowskiego Rosjanie pod pomnikiem radzieckiego bohatera w Pieniężnie złożyli kwiaty i wieńce. Fot. K. Kaszubski

Aby nie dopuścić do zakłócenia planowanych uroczystość w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie spotkał się zespół, który ma pilnować porządku – poinformował inspektor Grzegorz Sieński, komendant powiatowy policji w Pieniężnie. Policja czeka teraz tylko na decyzje władz Pieniężna. (kasz/bsc)

Tablica pamiątkowa na pomniku generała Armii Czerwonej Iwana Daniłowicz Czerniachowskiego. Fot. W. Andrearczyk

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pieniężno, pomnik
Trwa zbiórka pieniędzy na pomnik „Inki” w Miłakowie

Trwa zbiórka pieniędzy na pomnik, upamiętniający sanitariuszkę oddziału majora Łupaszki. Monument ma stanąć w Miłomłynie koło Ostródy, gdzie zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Danuty Siedzikówny,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV