Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosjanie zostawiają w Polsce coraz więcej pieniędzy

Zakupy warte prawie 3 miliony złotych zrobili w polskich sklepach Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego w pierwszych dniach stycznia. Drugie tyle wydali w innych krajach Unii Europejskiej. Rachunki Tax Free na takie kwoty przedstawili podczas odprawy polskim celnikom. To o ponad półtora miliona złotych więcej niż w analogicznym czasie rok temu.

Wśród zakupów nadal przeważają żywność, ubrania, buty i sprzęt elektroniczny, ale są też towary luksusowe. Zgłoszono m.in. zegarek wart 18 tysięcy euro oraz biżuterię, w tym kolie – w cenie po kilka tysięcy euro każda.

Początek stycznia to dla Rosjan okres świąteczny. Jak co roku ruszyli więc na wypoczynek. Najwięcej naszych sąsiadów przekroczyło granicę na przejściu w Grzechotkach. Tam celnicy odprawili prawie 5 tysięcy 200 aut osobowych. Dla porównania w podobnym okresie listopada odprawili ich 4 tysiące.

Wielu rosyjskich turystów spędziło czas w Polsce – np. w Zakopanem, Karpaczu, Mikołajkach, Trójmieście, ale spore grupy ruszyły też dalej, do Paryża, Wiednia, czy Berlina.

 

(kos)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Obwód Kaliningradzki, Izba Celna
Rentgen sposobem na przemytników?

Prezent dla celników z pewnością nie ucieszy przemytników. Ten świąteczny upominek to podpisana umowa na budowę kolejnej hali do prześwietleń aut. Ma ona stanąć na przejściu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV