Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie liczba sięgających po zasiłki

Co dziesiąty mieszkaniec Warmii i Mazur korzysta z pomocy MOPS-u lub GOPS-u. Z ostatnich statystyk wynika, że w regionie po pomoc społeczną sięga najwięcej osób w całym kraju – ponad 13 procent.

To efekt między innymi zmian dotyczących kryterium dochodowego, na podstawie którego przyznawane są zasiłki. Okazuje się, że można się starać o pieniądze niemal na wszystko. Mieszkańcy Warmii i Mazur najczęściej korzystają z dodatków mieszkaniowych, zasiłków na edukację dzieci, a także teraz w okresie zimowym z pomocy finansowej na zakup opału, czy ubrań. Okazuje się, że coraz więcej osób nadużywa tej formy pomocy.

Koordynatorka jednego z punktów pomocy społecznej w Olsztynie Zofia Feder podkreśla, że ludzie często przychodzą do MOPS-u w starych ubraniach udając biednych, a kiedy spotyka się ich na ulicy są ubrani normalnie. Bywa też, że podczas wizyty u osoby, która deklaruje, że nie ma żadnego źródła dochodu, mieszkanie wyposażone jest w drogie sprzęty.

Od października minionego roku aby móc ubiegać się o zasiłek, dochód na jednego członka rodziny wielodzietnej wzrósł do 456 złotych na osobą, a w przypadku osób samotnych do 542 złotych.

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, pomoc, MOPS
Ukradła klientom prawie 1,5 mln

Milion 400 tysięcy złotych przywłaszczyła 45-letnia pracownica jednego z olsztyńskich banków. Z ustaleń śledczych wynika, że kobieta, obsługując rachunki zamożnych klientów, likwidowała bez ich wiedzy i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV